Centralizacija – įnagis ir viešųjų pirkimų suktybėms

Praėjusią savaitę Kaišiadorių rajono savivaldybės taryboje drūtu buldozeriu buvo prastumtas sprendimas „Dėl Kaišiadorių rajono savivaldybės biudžetinių įstaigų centralizuoto buhalterinės apskaitos tvarkymo“. Valdininkų iš Kaišiadorių „Baltųjų rūmų“ argumentas, kartotas it kokia budistų malda – optimizavimas, efektyvus taupymas ir gerosios kitų savivaldybių praktikos. Tuo tarpu kiti šiame pakeitime įžvelgia galimybę manipuliuoti pinigų srautais, piktnaudžiauti viešuosiuose pirkimuose ir panašiai. Vienu žodžiu, kaip tik didintų korupcijos rizika. Nes finansų kelių iešmus junginėtų viena institucija, kurios valdymo ir kontrolės funkcijos koncentruotos vienose rankose.

Tiesa, kur tas efektyvusis taupymas? Pagal projektą siūloma Centralizuotos buhalterijos skyrių steigti prie Kaišiadorių švietimo ir sporto paslaugų centro (A. Brazausko gimnazijos patalpose). Nustatyti iki 20 etatų (vedėjas, vyr. specialistas ir 18 specialistų), kurie tvarkytų visų savivaldybės biudžetinių įstaigų buhalterinę apskaitą. Siūlomas vidutinis darbo užmokestis – 1500 Eur.

Projekte rašoma, kad bus reikalinga įsigyti 30 kompiuterių (atsižvelgiant į tai, kad bus siūloma centralizuoti kompiuterininkus, bendrąsias funkcijas, viešuosius pirkimus), įrengti patalpas, įsikurti – apie 40000 Eur. Siūloma palikti dabartinę buhalterinės apskaitos programą – „Finas“, „Finalga“ ir „Finnet“. Vienkartinis buhalterinių duomenų perkėlimas – apie 2500 Eur. Buhalterinės programos aptarnavimas išliktų galbūt tas pats. Dabar įstaigos buhalterinės programos aptarnavimui išleidžia apie  25600 Eur per metus. Taip išeitų, kad būtų vykdomas tas pats darbas, su analogiškomis apimtimis, tik buhalterijos dabar sėdėtų kitoje kišenėje. Tai jau ne gerosios praktikos ar optimizavimas – greičiau tai galima būtų pavadinti aferizmu su rajono vadovų palaiminimu.

Aferizmas čia skamba piktai? Bet kam tada toks perdėtas skubotumas, kodėl dar viskas apgaubta ir slaptumo skraiste? Darbo grupės vadovu paskirtas Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas V. Maziliauskas, į darbo grupę buvo įtraukti Savivaldybės administracijos Finansų skyriaus specialistai, mero patarėjas, Kaišiadorių švietimo ir sporto paslaugų centro atstovai. Buvo teigiama, kad darbo grupė ir projekto iniciatoriai netgi konsultavosi su švietimo įstaigų vadovais. Tačiau jei taip ir buvo, labai tikėtina, kad su mokyklų vadovais buvo bendraujama liepiamąja nuosaka – Lietuvos mokyklos vadovų asociacijos Kaišiadorių skyrius bei Lietuvos ikimokyklinių įstaigų vadovų asociacijos Kaišiadorių skyrius Kaišiadorių savivaldybei savo poziciją ir pasipiktinimą dėl bendrųjų funkcijų centralizavimo išsakė raštu.

Keisčiausia, kad Maziliausko vadovaujama komisija ir projekto rengėjai sąmoningai nepateikė Tarybos nariams visų dokumentų. Išaiškėjus šiam faktui, tarybos nariams buvo atsikirsta, kad susipažinimui visos dokumentacijos tikrai nereikėjo. Tai reikštų, kad svarstymui buvo pateikti tik tie dokumentai, kuriuos patogu pateikti, o kita informacija – paprasčiausiai buvo įžūliai nuslėpta. Beje, Maziliauskas pats net pasisakė Tarybos posėdyje, tik kukliai atsakė į keletą klausimų.

Centralizuoto gyvenimo patirties mes jau turėjome. Sovietų Sąjunga, kurio sudėtyje mes buvo priverstinai apgyvendinti pusei amžiaus,  buvo totalitarinis režimas. Jis buvo grįstas vienos partijos valdymu ir griežta hierarchija su diktatoriumi jos viršūnėj bei, centralizuota planine ekonomika. Tiesa, centralizacija tai gūdžiais laikais buvo įrankis, siekiant išsaugoti valdžią vienos klikos kumštyje. Tuo tarpu dabar centralizacija viešajame sektoriuje grįžta kitu tikslu – valdžios grupuotėms paėmus biudžetinių įstaigų finansų valdymą į vieną kumštį būtų daug paprasčiau slėpti nesąžiningų viešųjų pirkimų galus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *