„Frank Kruk“ biznis ir politika. Kaišiadorių versija

Daugelis mūsų skaitytojų, ypač vidutinio amžiaus, turėtų atsiminti dar mokyklos laikais skaitytą dabar ganėtinai prieštaringai vertinamo rašytojo Petro Cvirkos romaną „Frank Kruk“. Jame su didžia ironija buvo aprašytas amžinas ir pelningas pakasynų verslas laukinio kapitalizmo taisyklių pasaulyje. Verslas, kur skausmas, ašaros ir kelionė Anapilin tampa pinigų upėmis. Prie ko čia lietuvių klasiko kūrinys? Pasirodo, literatūrinės satyros prieskonių ritualinių paslaugų srityje galima rasti ir šių dienų Kaišiadoryse. Kai susitepę vietos politikai bando įžūliai proteguoti sau artimų bei reikalingų žmonių verslą.

Šių metų gegužės 24-os dienos Kaišiadorių rajono savivaldybės eiliniame tarybos posėdyje 29-u numeriu buvo svarstomas klausimas „Dėl 2019 metų nekilnojamojo turto mokesčio tarifo nustatymo“. Atrodytų, klausimas eilinis ir kasdienis. Juolab, kad projekto pagrindinėje dalyje iš pradžių figūravo du aiškūs ir labai konkretūs punktai.  1. Nustatyti 1,1 procento nekilnojamojo turto (išskyrus 2 punkte nurodytą nekilnojamąjį turtą) mokestinės vertės dydžio 2019 metų nekilnojamojo turto mokesčio tarifą. 2. Nustatyti 3,0 procentų nekilnojamojo turto, kuris yra nenaudojamas, neprižiūrimas arba apleistas,  mokestinės vertės dydžio 2019 metų nekilnojamojo turto mokesčio tarifą. Viskas aišku ir konkretu. Tačiau perskaičius visą dokumento projektą atsiranda intriga su negardžiu „ranka ranką plauna“ prieskoniu. Aiškinamojo rašto 8-ame punkte (8. KITI, RENGĖJO NUOMONE, REIKALINGI PAGRINDIMAI IR PAAIŠKINIMAI) nei iš šio nei iš to atsiranda tokia formuluotė: Nuo 2018 metų, priėmus Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo pakeitimus, panaikinta lengvata nekilnojamajam turtui (arba jo daliai), naudojamam kulto apeigų reikmenų gamybai ar laidojimo paslaugoms. Sprendimo projekte siūloma  nustatyti 0,5 proc. tarifą minėtam turtui. Tarybos posėdžio dieną ši formuluotė nei iš šio nei iš to jau atsirado ir dokumento projekto pagrindinėje dalyje.

Kas Kaišiadoryse yra laidojimo paslaugų magnatas? O gi Kaišiadorių rajono savivaldybės tarybos narys ir unikaliosios socdemų-konservatorių koalicijos orkestro dirigentas Algimantas Radvila. Taip išeitų, kad šio sprendimo projektą teikiantis Administracijos direktorius Česlovas Neviera taikėsi itin įžūliai proteguoti bendrapartiečio verslą, šį bajorišką mokesčio sumažinimo gestą įterpdamas kaip pakeitimus į dokumentą paskutinę akimirką. Tai politinis žaidimas? Ne, tai paprasčiausia įžūli afera siekiant prastumti „reikalingo žmogaus“ interesus. Dėkui Dievui, Kaišiadorių rajono savivaldybės tarybos nariai sugebėjo įžvelgti šią tarp eilučių paslėptą klastą – Algimantas Radvila paskutiniame Tarybos posėdyje dovanos negavo, o administracijos direktoriaus reputacija dar labiau sušlubavo.

Dokumentas, dėl kurio kilo visas šis šurmulys – žemiau patalpintoje nuorodoje:

Projektas Nr. 29

5 komentarai temoje “„Frank Kruk“ biznis ir politika. Kaišiadorių versija

 • 2018 birželio 4 at 11:06
  Permalink

  Marijonas Mitkus šaunuolis, tiesą apie Č.Nevierą ir V.Tomkų pasakė – Č.Neviera nerižtingas, jo neklauso specialistai, o V.Tomkus neturi patirties.

  Atsakyti
 • 2018 birželio 4 at 11:02
  Permalink

  Visas tarybos posėdis vyksta kaip TSRS laikais, tą labai ryškiai parodo L.Grėbliauskienė – pristatė klausimą tiek viską užgniaužusi. Gerai, kad garbingas ir padorus žmogus M.Mitkus atskleidė, kas vyksta. Pagal merą Vytenis Tomkus tai pastoviausias dalykas rajone yra laikinumas. R.Gliaudelienė bando vaidint protingą, bet jos pasisakymai primena varlės kvaksėjimą kūdroje.

  Atsakyti
 • 2018 gegužės 31 at 10:13
  Permalink

  Vat čia Algimantas prašovė kažkada pasirinkdamas ir paremdamas Česlovą politikoje. Taip, Česlovas yra senas perbėgelis ir išverstaskūris, kuris lakstė iš partijos į partiją. Keista, bet socdemai ir pats Algimantas naiviai tikėjo, kad jis bus naudingas partijai kaip administracijos direktorius. Tačiau gaunasi taip, kad Česiukas arba demonstruoja visišką nekompetenciją, arba, užsiima net atvira destrukcija šypsodamsis socdemams, bet tyliai padėdamas merui Vyteniui demonstruoti, kad šeimininkas čia yra jis. Žiūrėjau kelių paskutinių tarybos posėdžių įrašus, tai Česiukas visur susivėlė. Kažkada diskusijoje dėl kelio asfaltavimo (taip, tai aktualu ne tik Algimantui, bet ir sodininkams) jis taip mykė ir suko uodegą, kad tarybos nariai sukėlė tikrą skandalą. O paskutiniame posėdyje jis demonstravo ne tik nekompetenciją, kai pateikė dokumento projekto papildymą dėl turto mokesčio lengvatų laidotuvių bizniui (Algimantui) paskutinę akimirką, jis pasirodė kaip smulkus žulikėlis, prirašydamas dar vieną punktą, ir tikėdamasis kad reikalas praslys. Tad ar naudingas Česiukas? Ne, greičiau priešingai.

  Atsakyti
 • 2018 gegužės 29 at 12:55
  Permalink

  Danute Alioniene
  Danute Alioniene Kodėl taryba pastaruoju metu taip skriaudžią tą vargšą Radvilą, tai kelią išasfaltuot atsisakė, tai dabar mokesčių lengvatos nepritaikė? Gal pagaliau tarybai nušvito protas ir prabilo sąžinė, pagaliau praregėjo kas per žmogysta tas Radvila?

  Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *