Kai valdininkų parašas pamina žmogiškumą

Valdžios spindesys apakina. Galios siekimas atveda į puikybę. Ką reiškia vienas parašas? Mūsų tautos krauju aplaistytoje istorijoje vienas parašas reiškia šimtus tūkstančių sudaužytų ir prarastų gyvenimų. Vienas parašas reiškia gyvulinius vagonus ir žudantį Sibiro šaltį. Vienas parašas reiškia psichiatrinę ligoninę ir kalėjimą nesant jokios kaltės. Vienas valdininko parašas… Norisi tikėti, kad gyvename kitoje epochoje, kitame pasaulyje. Kur žmogaus plakanti širdis, jo gyvybė ir gyvenimas, jo savijauta ir aplinka yra didžiausia vertybė. Kad tai yra stipriau už bet kokius valdžios eksperimentus, taisykles, normas ar parašus…

Pastaruoju metu Kaišiadorys vis nuskamba viešoje erdvėje, ir nuskamba ne pačia geriausia prasme. Ši istorija buvo rodoma TV3 kanalo eteryje, laidoje „Prieš srovę“. Skaudžiausia, kad valdininkų poelgis čia nužudo tikėjimą žmogiškumu.

Planavo įsivaikinti – paisijuto pažeminti ir įžeisti

Laidoje „Prieš srovę“ žurnalistai pasakojo istoriją apie kaišiadoriškių šeimyną, kuriai siekis atsakingai globoti vienerių metų pamestinuką, baigėsi sunkiai suvokiamu valdininkų pasityčiojimu. Šioje situacijoje galima pamatyti ne tik valdininkų nesusišknekėjimą, kur respublikinės globos institucijos neranda bendros kalbos su vietos savivaldos atstovais.

Kaišiadoriečių šeima daugiau nei metus lankė specialius kursus, kad galėtų įforminti vienerių metų berniuko globą. Jie važinėjo į vienus mūsų šalies globos namus, kur bendravo su savo būsimu globotiniu, ten užsimezgė tvirtas ryšys su vaiku. Būsimi globėjai netgi paruošė savo namus naujam šeimos nariui, supirko baldus, drabužėlius. Būsimi globėjai jau ruošėsi kelionei į globos namus, tam kad į savo namą parvažiuotų su nauju gyventoju. Tačiau paskutinę akimirką viskas pasikeitė. Vienu vietos valdininko parašu vaikas buvo atiduotas kitiems globėjams. Netikėtai, jų iš anksto neinformavus. Tiesiog kažkieno prašymas buvo pirmesnis, greičiau suvaikščiojo tarp kabinetų. Valdininkai pasiteisino, kad formaliai pažeidimo nepadarė.

Administracijos direktorius ciniškai pasirinko formalų atsakymą

Šioje istorijoje laidos „Prieš srovę‘ komanda kalbino Kaišiadorių savivaldybės administracijos direktorių Mindaugą Nasevičių. Jis tik viešai patvirtino, kad nors situacija ir prieštaringa, bet jokio pažeidimo nėra. Šį kazusą jis paaiškino vos ne filosofine fraze – „Nieko suprantamo gyvenime nėra“. Frazė daugiaprasmė, gal administracijos direktorius čia turėjo omenyje labai nesmagų biurokratinį atsitiktinumą. Keista, bet Kaišiadorių savivaldybės administracijos direktorius visiškai ignoravo žmogiškąją bei vertybinę šios istorijos pusę. Juk Mindaugas Nasevičius – uolus katalikas, su savo gausia šeima nuolat besilankantis bažnyčioje, vos ne demonstratyviai puoselėjantis šeimos vertybes. Kas jau kas, bet jis turėtų suvokti bendrystės tarp tėvų ir vaikų svarbą. Ir svarbą jau pradėtos brandinti bendrystės tarp globotinio ir globėjų. Bet ciniškai ir įžūliai jis pasirinko tik formalų atsakymą. Ir tuo pačiu paleido vadžias manipuliacijoms Kaišiadorių bendruomenėje. Vertinant šią kontraversišką globos istoriją pasigirdo nuomonių, kad potencialūs globėjai galėjo būti pakeisti vos ne dėl pinigų. Juk vaiko globėjams šiais laikais skiriama visai dosni pinigų suma išlaikymui. Kas galėtų paneigti, kad pakeitimas paskutinę akimirką nebuvo padarytas reikalingesnių ar politikų svitai artimesnių potencialių globėjų labui?

Tarp įstatymo formalumo ir elementaraus žmogiškumo

Bet kuriuo atveju šios istorijos prieskonis itin neskanus. Juo labiau, kai joje figūruoja ir tokias katalikiškas vertybes propaguojantis administracijos direktorius. Nes jis, būdamas uoliu tikinčiuoju, turėtų suprasti, kad prieš įstatymo formalumą yra tik elementarus žmogiškumas.

Artėja Adventas. Rimties ir susikaupimo laikas. Apmąstymo apie savo poelgius ir savęs įvertinimo laikas. Jeigu valdiškas kostiumas dar neapgaubė žmogiškosios prigimties, neužgožė šilumos, jautrumo ir atjautos, administracijos direktorius Mindaugas Nasevičius turėtų savęs paklausti. Kaip dabar jaučiasi nuskriausta ir pažeminta šeima? Ar ji šias Kalėdas sutiks ramybėje ir džiaugsme? Kaip jaučiasi mažasis berniukas naujuose, netikėtai valdininko jam parinktuose, namuose? Ar jis bus gyvenime laimingas? Ar sklandžiai susiklostys vienu parašu nulemtas jo likimas?

Apačioje jūsų dėmesiui pridedame nuorodą į minėtos TV laidos įrašą:

https://tvplay.tv3.lt/pries-srove-10355468

4 thoughts on “Kai valdininkų parašas pamina žmogiškumą

 • 2019 lapkričio 26 at 22:17
  Permalink

  Jau senai buvo įtarimų, kad Nasevičius galimai užsiima prekyba žmonėmis. Dar būdamas Žaslių apgailėtinu seniūnu jis galimai nuomojo socialiai remtinus žmones verslininkams nelegaliam darbui. Dėl tokių Nasevičiaus veiksmų ne viena institucija buvo gavusi skundus, deja tyrimą buvo pavesta atlikti Kaišiadorių savivaldybės administracijai, kai tuo metu laikinu administracijos direktoriumi buvo tas pats Nasevičius. Taigi M.Nasevičius pats save tikrino ar neužsiima nusikalstama veikla.

  Reply
 • 2019 lapkričio 26 at 11:24
  Permalink

  Vaikas jau seniausiai užsienyje. Užsieniečiams Nasevičius pardavė – jie pelningesni įtėviai.

  Reply
 • 2019 lapkričio 26 at 10:40
  Permalink

  Žiūrėdama šį reportažą laidoje net nusipurčiau. Koks žmogiškukumas, apie ką jūs čia kalbate? Man tai labiau kriminalą primena. Va taip vyksta šiuolaikinė prekyba žmonėmis. Kai už pinigus parenkami „savi“ globėjai. Biznis ir tik biznis.

  Reply
 • 2019 lapkričio 26 at 9:51
  Permalink

  Prieš elementarų žmogiškumą joks įstatymas negali būti viršesnis. Kitu atveju, kitokia sankloda grįstas pasaulis būtų pasmerktas žlugti. Nes europinė demokratija grįsta humanizmu.

  Reply

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *