Kaimo vaikų darželyje – visas dėmesys ugdytiniams

Pakertų lopšelis-darželis – vienintelė kaimo neformaliojo ikimokyklinio ugdymo įstaiga Kaišiadorių rajone. Naujaisiais metais pradėsianti skaičiuoti savo veiklos 45-metį, ši įstaiga didžiuojasi atnaujintomis patalpomis, gražia aplinka, būriu klegančių vaikų, atsakingai dirbančiais specialistais. Šioje ugdymo įstaigoje didelis dėmesys skiriamas gero psichologinio komforto sudarymui ir palaikymui, sveikai ir saugiai aplinkai. Dvi dešimtys darželinukų – nuo pusantrų metų iki mokyklinukų – sudaro vieną mišrią grupę. Ji yra suskirstyta į daugelį veiklos erdvių, kuriose vaikai bendrauja, ugdo savo gebėjimus, žaidžia ir ilsisi. Gausu įvairių, šiuolaikinius reikalavimus atitinkančių ugdymo priemonių. Jos, kaip ir naujoviškesni baldai bei kita įranga, įsigyti iš taupiai panaudotų mokinio krepšelio lėšų bei vietos bendruomenės narių skirtų 2 proc. pajamų mokesčio.

Per daugelį metų užaugo pasodinti medžiai, buvę šio darželio auklėtiniai sukūrė šeimas ir jau patys atveda savo atžalas į šią ugdymo įstaigą. Norinčiųjų į ją patekti yra daugiau, nei leidžia galimybės, todėl tenka palūkuriuoti ir eilutėje. Jauni tėveliai, gyvenantys ne tik Pakertuose, bet ir kaimyninėse gyvenvietėse, pasitiki šios įstaigos darbuotojais ir drąsiai jiems patiki ugdyti savo vaikus.

„Dirbame pagal ugdymo programas, kaip ir miesto lopšeliai–darželiai, dalyvaujame įvairiose veiklose, bet tuo pačiu išsiskiriame savitumu. Grynas kaimo oras, erdvi, gražiai tvarkoma ir prižiūrima aplinka, kurioje vaikai praleidžia daug laiko, atveria jiems apylinkių tolius, gamtos grožį. Viskas čia yra natūralu ir kaip ant delno – paveikslėliuose to nepamatysi. Tai skatina mūsų globotinių vaizduotę, ugdo meilės jausmą savo gimtam kraštui. Mišri grupės privalumas tas, kad vyresni vaikai pratinami globoti jaunesniuosius, o šie perimti gerus vyresniųjų įgūdžius.

Visos mūsų darbuotojos yra nuoširdžios, supratingos, nuolat keliančios savo kvalifikaciją. Jos kiekviename vaikelyje stengiasi atskleisti gerąsias savybes ir jas ugdyti“, – teigia iš Pakertų kilusi šio lopšelio–darželio direktorė Janina Medzevičienė.

Ketvirtus metus auklėtoja dirbanti Jolita Kakanauskienė jau įrodė, kad jos pašaukimas – būtent ši veikla. Jaunatviškai veržli, kūrybinga auklėtoja pati nuolat tobulėja, domisi geriausių Lietuvos ir užsienio ikimokyklinių įstaigų darbo patirtimi, kuria projektus ir visa tai sėkmingai įgyvendina savo darbovietėje. Jolita spėja dirbti su visa mišria grupe ir individualiai su kiekvienu auklėtiniu.

„Pati tapydama skiriu didelį dėmesį kūrybiniam procesui – emociniam atsipalaidavimui, iškrovai ar savęs pažinimui. Rezultatas – pirmiausia puiki emocinė savijauta, o tik po to pats kūrinys kaip estetinis produktas. Šį požiūrį taikau ir vaikų kūryboje, kurioje atsikleidžia individualūs vaiko gebėjimai, polinkiai, fantazija,  charakterio savybės. Susidomėjusi dailės terapija, atradau „Ebru“ meno – tapymo ant vandens metodiką, kuri sužavėjo spalvų ir formų transformacija. Tai ne tik menas, terapija ar ugdymo metodas, bet ir bendravimo, savęs pažinimo, saviraiškos priemonė. Mūsų darželinukai taip pat labai mėgsta piešti ant vandens, yra pakankamai gabūs ir kitose meno srityse. Jų kūrinėliai eksponuojami įvairiose vaikų parodėlėse – ne tik mūsų rajone, bet ir kituose miestuose“, – giria savo ugdytinius dailės mokytojos diplomą turinti J. Kakanauskienė.

Vaikams suteiktos ir kitos ugdymo galimybės. Grupėje esantis kompiuteris prikausto jų dėmesį mokomosiomis programėlėmis, skirtomis ikimokykliniam vaikų ugdymui. Nuotaikingos ir įdomios lavinamosios veiklos atlieka konkrečias mokomąsias funkcijas, o kartu skatina mąstyti, vertinti, lavina dėmesį ir atmintį, plėtoja kalbą ir žodyną. Žaidimo forma pateikiamos užduotys paverčia mokymąsi lengvu ir maloniu užsiėmimu. Mažyliai mokomi piešti „Paint“ piešimo programa. Šioje nuotaikingoje programoje yra paprastų piešimo įrankių, įvairių teptukų, tarp jų – stebuklingas „Magic“, kuriuo piešiniui galima suteikti keisčiausių efektų, programoje daug garso efektų, kurie pagyvina patį piešimo procesą. Vaikai mokomi pamilti lietuvių autorių knygeles. Visur spėjanti auklėtoja J. Kakanauskienė fotoaparatu ar vaizdo kamera užfiksuoja visų renginių ir net vaikų gimtadienių momentus, kurie jiems primins darželyje prasmingai praleistą laiką visą gyvenimą.

Iš didelės meilės vaikams ketvirčiu etato dirba ir muzikos mokytoja Liauda Vaitkūnaitė, kuri ankstesniais metais vežiojo savo dukrelę iš Elektrėnų į Pakertų lopšelį–darželį. Mokytoja moko vaikus ne tik dainuoti ir groti įvairiais instrumentais, bet ir pati kuria dainelių tekstus ir muziką, rašo įvairių renginių scenarijus.

Be pagrindinių ugdymui keliamų prioritetų, čia skatinami saugios ir sveikos gyvensenos įgūdžiai. Jų pagrindas – ekologinis, higieninis vaikų ugdymas, fizinis aktyvumas, sveikos mitybos organizavimas.  Didelis dėmesys skiriamas ir emocinio intelekto programai „Kimochis“ bei kitiems ikimokyklinio ugdymo projektams. Pakertų lopšelis–darželis įtrauktas į Lietuvos sveikatą stiprinančių ugdymo įstaigų tinklą, o pedagogai yra asociacijos „Sveikatos želmenėliai“ nariai. Vaikai mankštinasi sporto salytėje ir kieme įrengtoje žaidimų aikštelėje.

Ši ikimokyklinė įstaiga naudingai bendradarbiauja su Žiežmarių gimnazijos Pakertų pradinio ugdymo skyriumi bei kitomis ugdymo įstaigomis, yra projekto „Lyderių laikas 2“ dalyvė ir dosniai dalija savo patirtį. Vienoje stažuotėje Kaišiadorių rajone dalyvavusią Kėdainių specialiosios mokyklos psichologę Ritą Žemgulienę sužavėjo Pakertų lopšelio–darželio aplinka, žmonių atsidavimas darbui, jaukios vaikų ugdymui ir užimtumui pritaikytos erdvės ir kitos vertybės. Ji teigė: „Čia visas dėmesys sutelktas į vaiką.“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *