Kaip paimti visus finansus į savo kumštį

„Kaišiadorių žinios“ su savo skaitytojais dalinasi laikraščio „Atspindžiai“ tinklapyje patalpintu straipsniu. Jame stebimasi Kaišiadorių rajono savivaldybės tarybos posėdžiu, kuriame buvo priimtas sprendimas centralizuoti biudžetinių savivaldybės įstaigų, t.y. mokyklų ir darželių buhalterijas. Sprendimas buvo priimtas jo neišbaigus, nederinus su švietimo bendruomene ir jos profesinėmis sąjungomis. Plačiau apie tai – publikuojamame straipsnyje:

___________________________________________________________________

Kaišiadorių rajono savivaldybės tarybos posėdyje nutarta – biudžetinių savivaldybės įstaigų finansai bus tvarkomi centralizuotai, per rajono vadovų taip mylimą Kaišiadorių švietimo ir sporto paslaugų centrą. Per savivaldybės įstaigą, kuri yra jau gerokai susikompromitavusi net dėl vyriausybės atstovams užkliuvusių neteisėtų prijungimų.

Pati idėja taupyti lėšas centralizuojant buhalterijas – pasveikintina. Tačiau kelias link šios idėjos virto klystkelių šunkeliu. Savivaldybės tarybai jau beveik tradiciškai buvo pristatytas neišbaigtas, skubotas projektas. Net be visų reikalingų dokumentų. Kaip pastebėjo tarybos nariai, įsigali praktika tarybai parodyti tik tai tai, kas naudinga mero aplinkai. Idėja paprasta – pirma jūs prabalsuokite, o paskui mes jau žiūrėsime, kiek galėsime sutaupyti. Po šio sprendimo keistoje situacijoje atsidurs mokyklų vadovai. Atsakingų už finansų tvarkymą buhalterių mokymo įstaigose neliks, tačiau mokymo įstaigos turės paruošti visus finansinių dokumentų ruošinius. Ir bus už tai atsakingos.

Jeigu buhalterijos bus centralizuotos, buhalteriai nebebus pavaldūs įstaigos vadovui. Tai kaip gali įstaigos vadovas atsakyti už žmogų, kuris jam net nėra pavaldus? Maža to, tas buhalteris, kuris dirba konkrečioje centralizuotoje vietoje, nėra lojalus biudžetinei įstaigai, todėl jis nebus suinteresuotas tos įstaigos optimaliu lėšų panaudojimu. Be to, labai lengva palikti be darbo profesionalius darbuotojus, tačiau klausimas, ar vėliau dėl to nereikės gailėtis. Įstaigos jau turi kvalifikuotus buhalterius, dėl neaiškių priežasčių nuspręsta viską sugriauti ir sukurti kažką, kas nežinia ar pasiteisins. Jau labiau, kai kuriose savivaldybėse, kaip kad pavyzdžiui Klaipėdoje, centralizuotas finansų valdymas nepasiteisino.

Lietuvos mokyklos vadovų asociacijos Kaišiadorių skyrius bei Lietuvos ikimokyklinių įstaigų vadovų asociacijos Kaišiadorių skyrius Kaišiadorių savivaldybei savo poziciją dėl bendrųjų funkcijų centralizavimo išsakė raštu. Tačiau keista, kad šį ketvirtadienį švietimo įstaigų vadovai tarybos posėdyje nepasirodė. Gal jie tiesiog vertina savo ramybę. Bet ji tik laikina. Mokyklų ir darželių direktoriai, iš jūsų jau atėmė sargus, dabar atims buhalterius, tai gal kažkada iš jūsų atims ir mokytojus?

Keisčiausia, kad šis projektas Kaišiadorių savivaldybės taryboje buvo prastumtas vos ne buldozeriu. Be rimtos diskusijos su mokymo įstaigų vadovais, be tarimosi su profesinėmis sąjungomis. Žinoma, mero aplinkai bepigu dirbti nepasiruošus – dabartinė taryba, švelniai pasakius, nėra reikli darbo kokybei. Yra čia ir žmonių, kurie per eilę tarybos posėdžių neprataria nei žodžio niekuo nesidomėdami, yra etatinių susilaikančiųjų per posėdžius, kurie nori niekam neužkliūti. Negi jūs, Vilimai, Janavičiau, abu Vaicekauskai pametėte save, negi kredito unijų didmeistriai pavergė jūsų protą?  Konstruktyviai dirba tik keli tarybos nariai, kuriuos mero aplinka bando badyti pirštais, dėl neva destrukcinių nuotaikų. Na o visi kiti, it marionetės, kilnoja rankas vardan šventos ramybės taip kaip reikia.

Straipsnio originalą galite perskaityti paspaudę šią nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *