Kaišiadorių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras – pavyzdys kitiems

Pavyzdys kitiems – taip biurą prieš metus įvertino Sveikatos apsaugos ministerija ir Lietuvos savivaldybių asociacija, biuro vadovei Viditai Jonaitei įteikdami „Auksinės krivūlės“ apdovanojimą už svarų indėlį, plėtojant visuomenės sveikatos priežiūrą. 2014 – aisiais biuro vadovė neužmigo ant laurų ir ėmėsi įgyvendinti dar ambicingesnius projektus.

Didžiausia pažanga

Per aštuonerius metus teikiant „Auksines krivūles“ Kaišiadorys pirmieji įvertinti padarę didžiausią pažangą. Šia nominacija siekta parodyti, kad žmonių sveikata nėra tik ligų gydymas. Ne mažiau svarbios sveikos gyvensenos mokančios įstaigos bei jose dirbantys žmonės.
„Visuomenės susidomėjimas sveikata bei sveika gyvensena auga kasmet. O kai sveika gyvensena tampa vertybe, žmogus orientuojasi į tikslą – sveiką gyvenseną. Kaip jis tą suvokia, kiek laiko reikia tikslui pasiekti, ar reikia pastiprinimo ir kokio… Daug motyvacinių klaustukų, kuriems ieškome atsakymų prioritetinėms sritimis pasirinkęs nelaimingų atsitikimų ir traumų prevenciją bei sveikos gyvensenos įgūdžių formavimą“, – sako V.Jonaitė.

Svarbu bendradarbiauti

Nuo 2009 iki 2011 m. biuras teikė paslaugas kaimyninėms Elektrėnų ir Širvintų savivaldybėms, „Norėdami pagerinti sveikatos priežiūros paslaugų teikimą mokyklose ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose, kartu su Širvintų, Švenčionių ir Elektrėnų savivaldybėmis rašėme paraišką pagal Norvegijos finansinio mechanizmo programas. Kartais vienam išties sunku pasiekti norimų tikslų, todėl biurai tarpusavyje turi tampriai bendradarbiauti, juk visuomenės sveikatos priežiūra – bendras visų mūsų rūpestis“, – įsitikinusi V.Jonaitė.

Įgyvendinti projektai

Biuras dalyvavo trijuose ES finansuojamuose projektuose.

Projektu „Visuomenės sveikatos priežiūros viešųjų paslaugų sistemos tobulinimas savivaldybėse“ įdiegtas pažangos vertinimo modelis. Atsižvelgiant į kokybės vadybos rezultatus, buvo nustatyti biuro veiklos gerinimo prioritetai siekiant didinti veiklos rezultatyvumą, tobulėjimą, gebėjimą keistis kokybės kultūros linkme.

Projektas „Visuomenės sveikatos priežiūros paslaugų poreikio, apimties, išteklių ir prieinamumo tyrimo 10-yje savivaldybių atlikimas“. Tikslas – ištirti visuomenės sveikatos priežiūros paslaugų poreikį, apimtį, išteklius ir prieinamumą savivaldybėse. Aukštai įvertintos biuro funkcijos, susijusios su planavimu, stebėsena, mokymu, informavimu. Projekto metu nustatyti sveikatos savivaldybėje gerinimo rezervai pagal ligas (sveikatos sutrikimus). Pasirenkant sveikatos prioritetus bei tikslines grupes, nustatyti kriterijai. Gerai įvertintas visuomenės sveikatos planavimas ir valdymas, gyventojų sveikatos ir gerovės stebėsena bei vertinimas, sveikatos stiprinimo paslaugų teikimas Kaišiadorių r. savivaldybėje, taip pat teikiamos paslaugos mokyklinio amžiaus vaikams.

Biuras yra socialinis partneris UAB „Vilties žiedas“ įgyvendinamame projekte „Socialinės rizikos ir socialinės atskirties asmenų integracija į darbo rinką“. Tikslinė grupė – nedirbantys, darbingo amžiaus neįgalieji. 10 Kaišiadorių rajono savivaldybės neįgaliųjų dalyvauja bendruomenės surengtuose savitarpio pagalbos susitikimuose. Neįgalieji mentorių ir konsultuojamojo ugdymo specialistų pagalba yra nuolatos artimai lydimi integracijos į darbo rinką procese.

Kaišiadorių rajono savivaldybės meras Romualdas Urmilevičius:

– Apie biuro reikalingumą buvo nuspręsta prieš septynerius metus. Todėl 2013-aisiais gautas apdovanojimas tik patvirtino priimto sprendimo teisingumą. Vertinant investicijas į gyventojų sveikatinimą, sunku apskaičiuoti geros sveikatos pasekmes: didesnį darbingumą bei galimybę uždirbti didesnes pajamas. Šią investicijų atsiperkamumo dalį suskaičiuoti kažin ar įmanoma. Matyčiau glaudesnį visuomenės ir asmens sveikatos priežiūros sektorių bendradarbiavimą pirminėje sveikatos priežiūros grandyje, pavyzdžiui, vykdant širdies ir kraujagyslių ligų rizikos grupės asmenų sveikatos stiprinimo prevencinę programą.

Šaltinis:
Žurnalas „Sveika visuomenė“ 2015 Nr. 4

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *