Partija nauja – veidai seni

Apie naujausių laikų anekdotus. Kodėl Laisvės partija? Nes ją įkūrė tie, kurių dar nepasodino. O jei rimtai, tai siūlome jums trumpą politologinę įžvalgą.

————————

Vieni naujosios, liberalia pasiskelbusios, Laisvės partijos kūrimo iniciatoriai yra keistokais, dažniausiai iš mokesčių mokėtojų kišenės apmokamais, sprendimais (perdažytos perėjos, „moteriški“ šviesoforai, dviratininkų skaičiuoklė ir t.t.) pagarsėjęs Vilniaus meras Remigijus Šimašius bei šios partijos pirmininke išrinkta Seimo narė Aušrinė Armonaitė.
Įdomu tai, kad steigėjų teigimu, Lietuvoje, nepaisant įvairių liberalių partijų ir judėjimų gausos, iki šiol vis dar nebuvo liberalios politinės jėgos, kuri ne tik skelbtų, bet ir realiai įgyvendintų liberalią politiką, apimančią žmogaus teisių sritį ir krašto ekonomiką.

Pasak naujojo politinio susivienijimo iniciatorių, trūko mūsų krašte ir organizacijos, kurios veikimo būdas būtų inovatyvus, skaidrus ir atviras visiems.

Politinė sistema eižėja

Politologas Algis Krupavičius pažymėjo, kad konkurencija liberaliame politiniame sparne yra perteklinė:

„Jeigu naujosios partijos steigėjai būtų įdėmiau analizavę nesenus Europos Parlamento ir Savivaldybių tarybų rinkimų rezultatus, tikėtina, prieš kurdami naują partiją būtų dar kartą gerai pagalvoję. Tiek per vienus, tiek per kitus rinkimus liberalios partijos pasirodė ganėtinai neblogai. Buvo palanki proga bandyti išnaudoti Liberalų sąjūdį ir paversti jį liberalių jėgų teikimo centru. Tikėtina, kad toks bandymas būtų davęs naudos, o dabartinis jėgų skaidymas liberalams nieko gero nežada.

Reikalas tas, kad liberalus palaikančių rinkėjų skaičius yra ribotas ir siekia maždaug 15 proc. Būtent dėl jų balsų per artimiausius rinkimus kovos net tik Liberalų sąjūdis, naujoji Laisvės partija, bet ir Tėvynės Sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai. Dar daugiau, jeigu TS-LKD, kaip kad kalbama, įkurs satelitinę partiją, kuriai vadovaus prezidento rinkimų nelaimėjusi Ingrida Šimonytė, tą patį balsų skaičių gali tekti dalintis jau keturioms politinėms jėgoms.

Konkurencija šiame sparne išaugtų iki „virimo temperatūros“, o finale nė viena liberalioms save priskirianti partija dėl balsų išsiskaidymo gali neperžengti ir reikiamų 5 proc.

Žvelgiant į partijas per tradicijų prizmę, Krikščionių demokratų ir liberalų deklaruojamos idėjos bei politinės kryptys turėtų skirtis. Turėtų, tačiau Lietuvoje, nuo tada, kai Tėvynės Sąjungos pirmininku tapo Gabrielius Landsbergis, ši partija gerokai daugiau dėmesio skiria potencialiems liberaliems rinkėjams ir „pamiršta“ savo įprastinius konservatyviuosius, krikščionių demokratų idėjas palaikančius, rinkėjus. Tokią žinią skleidė ir I.Šimonytės prezidentinė rinkiminė kampanija, prie kurios organizavimo nemažai prisidėjo ir TS-LKD. Visgi, stebint dabartinę situaciją, labai tikėtina, kad TS-LKD, matydami, jog bendradarbiavimas su liberalais neduoda lauktos naudos, vėl atsigręš į savo tradicinius rėmėjus.

Ankstesnių istorijų, su kuriomis galėjo būti susiję partijos steigėjai ar nariai, šleifas neturėtų trukdyti, bet konkurencija su kitomis politinėmis jėgomis tikrai sustiprės. Gali būti, kad Laisvės partija tikisi, jog per artimiausius rinkimus juos palaikys mero postą Remigijui Šimašiui patikėję sostinės rinkėjai. Gal taip ir bus, tačiau jų nėra daug, todėl, kaip minėjau, idėja – kurti naują partiją ir toliau skaidyti liberalų sparną – gali atsigręžti prieš jos sumanytojus.“

Nesutarimai – įprastas dalykas

„Kita vertus, Lietuvos politikoje toks suskaidymas tampa įprastu. 20 metų turime fragmentišką partinę sistemą. Gal tik 2016-ųjų Seimo rinkimai buvo kiek aiškesni. Tuomet dešinei atstovavo krikščionys demokratai bei Centro sąjunga, kairėje

buvo socialdemokratai, centre – liberalios partijos. Greta veikė ir ketvirtas dėmuo – protesto partijos. Tuomet šios keturios „atramos“ ir reprezentavo Lietuvos partinę sistemą. Dabar situacija komplikuota, o defragmentacijos dar daugiau“, – teigia A.Krupavičius.

Šiandien, daugiau mažiau, aiški tik krikščionių demokratų padėtis, bet ir jie turi savo rinkėjų „lubas“. Socialdemokratai bando atkurti turėtą įtaką, tačiau bent kol kas jų pasiekimai – dviprasmiški, nes ši politinė jėga irgi yra susiskaldžiusi. „Valstiečių“ ir „žaliųjų“ saulė leidžiasi, bet po pertraukos kyla Darbo partijos reitingai. „Protesto“ partijų atstovai – „Tvarka ir teisingumas“ – taip pat išgyvena ne geriausius laikus.

Pasak politologo, galima teigti, kad Lietuvos partinė sistema išskaidyta ir fragmentiška: „Nepaisant to, ji vis tiek skaidoma toliau, o horizonte nesimato jokių aiškių vienos ar dviejų politinių jėgų, kurios galėtų tapti vienijančiais traukos centrais“.

6 thoughts on “Partija nauja – veidai seni

 • 2019 10 birželio at 17:44
  Permalink

  Visi komentarai parašyti ,,urodų“, kurie turėtų kuo greičiau apsilankyti pas psichiatrą.

  Reply
  • 2019 12 birželio at 9:44
   Permalink

   Sauliau, o jūs irgi urodas, psichiatrai jums padėjo? Pagal rašymo kultūrą, manau, kad ne. Negi jūs, Sauliau, esate beviltiškas kaip ir tie, kurie į tą laisvės partiją susibūrė.

   Reply
 • 2019 10 birželio at 10:45
  Permalink

  KAIŠIADORYS NEATSILIEKA NUO SOSTINĖS Šeštadienį Vilniuje vyko Gražuliui tradicija tapusios spalvotų gaidžių ir vištgaidžių, maskatuojančių savo genitalijomis, eitynės , o Kaišiadoryse tų pačių paukščių festivalis. Jo metu miesto gyventojų ir svečių laukė ne tik įvairios rungtys ir atrakcijos – meras V.Tomkus ir L.Matkevičienė pasigyrė neva savo darbais, prisiėmė sau kitų nuopelnus. „Daugumai Lietuvos gyventojų Kaišiadorių miestas žinomas kaip konservatyvių asilų, saugomų valstybės, rezervatas. Tuo labai nesididžiuojam, dėl to ir gimė tradicija rengti vienintelį Lietuvoje Paukščių festivalį. Šiemet vyksiančio renginio tema – laisvė. Ši tema – tai naujai įsteigtos Laisvės partijos, į kurią perbėgo ir keletas liberastų, polytinei reklamai, kad tie pabėgę liberastai džiaugtųsi savo kraštu ir jo laisve taip kaip mes“, – sako Kaišiadorių rajono savivaldybės meras Vytenis Tomkus. Festivalio dalyvių laukė gaidžių ir vištgaidžių paroda, savų kiaušinių tempimo ir spaudimo čempionatas, ekskursijos į gaidžių ir vištgaidžių stebėjimo vietas Pravieniškių zonoje. Kaip šventės simbolį iš pastoviai laikino administracijos direktoriaus M.Nasevičiaus keptos duonos suformuotas rekordinio dydžio Kaišiadorių gaublys. „Džiaugiamės, galėdami prisidėti prie didžiausios mūsų miesto šventės. Šių metų festivalio tema iškart asocijuojasi su mūsų šalimi – su žemyn besiritančia Lietuva. Laisvės partija yra visų dar nepasodintų cypėn gerovės pagrindas, todėl ir kilo mintis laisvę įprasminti per vaivorykštės spalvų vėliavos prizmę. Didžiuojamės būdami savimi , tai ir siekėme parodyti ne tik gėjų eitynėse, bet ir Paukščių festivalyje “, – sakė genitalijas demonstruojantis urodas.

  Reply
 • 2019 10 birželio at 10:20
  Permalink

  Na tikrai pas Šimašių nėra nei pagarbos žmogui nei jo teisėms. Netikėkit juo. Tris metus su jo administracija bylinėjausi dėl neteisėto atleidimo, o jie vis skundė teismo sprendimus vien tam, kad patampyti mane, pamokyti

  Reply
 • 2019 10 birželio at 10:19
  Permalink

  Kiek liberalų tiek partijų, kiekvienam liberalui po partiją.

  Reply

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *