Veiklos imitavimo menas

Neveiksnios Kaišiadorių technologijų ir verslo mokyklos agonija domisi ne tik mūsų krašto, bet ir šalies leidiniai. Šiomis dienomis pastebėjimais apie šios mokymo įstaigos veiklos imitavimą dalinosi „Respublika“ ir „Vakaro žinios“. Pasirodo, Kaišiadoryse už mokesčių mokėtojų pinigus ruošiami darbininkai kitų šalių statybų bendrovėms ar žemės ūkio įmonėms, mokykla pustuštė, o jai vadovauja jau veik dešimtmetį laikinai einantis pareigas vadovas (įstatymas LEP statuso galimybę apibrėžia tik vienais metais). Tad su „Kaišiadorių žinių“ skaitytojais dalinamės šiuo straipsniu:

____________________________________________________________________________

Kol vieni mokytojai streikuoja dėl per didelių krūvių ir per mažo darbo apmokėjimo, kiti švietimo įstaigų atstovai gali mėgautis tyla ir ramybe. Ir dar gauti už tai atlyginimą. Būtent tokia situacija, pasak miestelio gyventojų, keletą metų stebima teoriškai veikiančioje, bet dažniausiai – tuščioje Kaišiadorių technologijų ir verslo mokykloje.

Dar vienas veiklos imitavimas?

„Vakaro žinių“ redakcija gavo dar rugsėjį Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai rašytą Kaišiadorių bendruomenės atstovų, sunerimusių dėl Kaišiadorių technologijų ir verslo mokyklos ateities, laišką.

Juo buvo siekiama atkreipti ministerijos dėmesį į tai, kad minėta ugdymo įstaiga, galinti ne tik regionui, bet ir visam kraštui rengti aukštos kvalifikacijos specialistus, faktiškai vegetuoja: „Labai tikėtina, kad šios mokymo įstaigos tikslas dabar tėra uždarymas ir pelningas turto pardavimas. O tuo metu tik imituojama veikla“.

Prisiminus, kad atvejų, kai ugdymo įstaigų pastatai pirma būdavo sutvarkomi, o vėliau parduodami už gerokai mažesnę negu rinkos kainą, kaišiadoriečių nerimas atrodo visai pagrįstas.

Laiško autorių teigimu, dabartinis laikinasis mokyklos vadovas šias pareigas eina jau kone dešimt metų ir nerodo jokios iniciatyvos sprendžiant užgriuvusias problemas, neieško galimybių jungtis su kitomis ugdymo įstaigomis ir regionui tenka išlaikyti faktiškai dykai stovintį pastatą.

Mokykla kliūna ne visiems

Komentuodama situaciją, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija nurodė, kad viceministras Arūnas Plikšnys kartu su kitais už profesinį mokymą atsakingais ministerijos darbuotojais rugsėjo 27 d. buvo nuvykę į Kaišiadoris susitikti su užklausą atsiuntusiais verslo atstovais.

„Jo metu paaiškėjo, kad tarp mokyklos ir verslo tikrai trūko dialogo. Mokyklos vadovas buvo paragintas rodyti daugiau iniciatyvos ir bendrauti su vietos verslu,“ – rašoma ministerijos atsakyme, pabrėžiant, kad susitikime dalyvavę Užimtumo tarnybos ir savivaldos atstovai mokyklai priekaištų neturėjo.

Taip pat ministerija patikino, kad pagal dabartinį profesinio mokymo įstaigų tinklo pertvarkos planą, Kaišiadorių mokyklą „numatyta prijungti prie Vilniaus komunalinių paslaugų mokyklos“.

Tiesa, taip gali ir neįvykti, nes, pasak tų pačių ministerijos atstovų, „svarstomi ir kiti variantai“. Bet kokiu atveju žadama, kad iki metų pabaigos bus pasiūlyti ir viešam aptarimui pateikti mokymo pertvarkos plano keitimai.

Deja, kito svarbaus momento – kodėl dabartinis mokyklos vadovas Jonas Jočiūnas laikinai eina pareigas jau septintus metus – ministerija paaiškinti nesugebėjo. „Tikintis, kad sprendimai bus priimti, mokyklos vadovui buvo pavesta eiti pareigas, iki kol bus paskirtas naujas vadovas… Kol neišspręsti reorganizavimo klausimai, vadovo konkursas nėra skelbiamas“, – rašoma ministerijos atsakyme.

Verslininkai pokyčių neįžvelgia

„Tikėjomės verslo bendruomenės seniai laukiamų, apčiuopiamų rezultatų duosiančių permainų, tačiau mokykloje ir toliau vyksta veiklos imitavimas. Jie (mokyklos administracija), pasitelkdami gretimos Vaclovo Giržado vardo progimnazijos moksleivius, bando maskuoti smulkius trūkumus. Deja, bet mokyklos veiklos klausimai ir toliau iš esmės nesprendžiami, o tokiais veiksmais tik siekiama klaidinti ministeriją. Bandoma parodyti, esą mokykloje realizuojami nauji profesinio ugdymo projektai, diegiamos naujos technologijos ir vyksta pozityvūs poslinkiai, nors nieko panašaus tenai nėra daroma“, – „Vakaro žinioms“ pasakojo vietos verslininkas Romutis Paškauskas.

Pasak jo, kadangi faktiškai mokykla toliau vegetuoja, o valstybės lėšos naudojamos ne valstybės labui, rajono verslininkai rengia kreipimąsi į atitinkamas tarnybas, kad būtų išanalizuota mokyklos veikla ir įvertinta, ar joje nėra kelią milijonų švaistymui atveriančių pažeidimų.

Kalčiausia ministerija?

Laikinasis mokyklos vadovas J.Jočiūnas, pareiškęs, kad šiose pareigose yra tik septinti metai, „Vakaro žinioms“ teigė, jog nekontaktuoja patys regiono verslininkai.

„Po ministerijos atstovų vizito pamėginome surengti atskirą susitikimą. Išsiuntėme apie 30 kvietimų, bet atvyko tik dešimt žmonių. Bandėme kontaktuoti su verslininkais ir išsiaiškinti jų poreikius siųsdami anketas su klausimynais, tačiau sulaukėme tik kokių 15-os atsakymų. Visgi neplanuojame sėdėti sudėję rankų. Artėja praktikų sezonas, tad tiek laiškais, tiek per skelbimus laikraščiuose kviesime verslininkus atvykti ir patiems pasitarti su studentais, kur kokias praktikas jie galės atlikti“, – sakė laikinasis ugdymo įstaigos vadovas.

Pasidžiaugęs, kad šiuo metu mokykla turi apie 320 studentų, pašnekovas patikslino, kad 100 iš jų mokslų siekia būdami įkalinimo įstaigose. Paklausus, kodėl nebandoma pritraukti daugiau studijuojančių, J.Jočiūnas atsakė, kad kaišiadoriečių nėra daug, o kitų rajonų gyventojus atbaido „dideli atstumai ir sudėtingas susisiekimas“.

Nejaučiama ir ministerijos palaikymo. Nors mokykla teikė įvairius siūlymus dėl naujų programų ir rašė projektus, visi jie buvo atmesti.

„Mūsų ugdymo įstaiga orientuota į žemės ūkį. Norinčių studijuoti šią sritį daugėja, nes arti tokios pakraipos mokyklų nėra. Būtų logiška minėtą kryptį stiprinti, tačiau susiduriame su akivaizdžiu ministerijos nenoru. Neseniai teikėme paraišką dėl infrastruktūros papildymo. Deja, ministerija, pareiškusi, kad vis tiek mokykla bus prijungta prie kitos ugdymo įstaigos ir perspektyvų mes neturime, paraišką atmetė. Nepaisant to, jog aplink yra kitų, mažesnių ugdymo įstaigų, jų niekas nekliudo, o paaukoti rengiasi būtent mus“, – situaciją apibendrino J.Jočiūnas.

Šį straipsnį originaliame šaltinyje galite perskaityti paspaudę šią nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *