AktualuNaujienosPolitika

12 apaštalų pagal Tomą Čyvą

Kaišiadorių-Elektrėnų rinkimų apylinkėje matome 12 personažų. Galime juos laikyti 12 apaštalų 12 brolių juodvarniais lakstančių ar 12 prisiekusių autoritetų. Iki velnio tuzino trūksta vieno, jis rinkimų komisijos puslapyje nurodomas kaip kandidato statusą praradęs. Jūsų teisė rinktis.

Audronius Ažubalis

Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) kandidatas į Kaišiadorių – Elektrėnų rinkimų apygardą atėjo į politinę šalikelę, per konservatorių vidaus pasistumdymą išstūmęs tokį Tomą Vaicekauską. Vietiniai kužda, kad A. Ažubalio kandidatūra yra rajono mero Vytenio Tomkaus projektas. Tai gali būti tiesa. Pats A. Ažubalis lyg ir neturi stiprių ryšių su vietos gyventojais. Konservatoriška patirtis parlamente dar niekam šioje politinėje parapijoje nepatiko. Apskritai neaišku kam šis kandidatas čia reikalingas, jei tam rajono merui V, Tomkui puikiai į draugus tinka ir „žalioji valstietė“ Laimutė Matkevičienė? Save A. Ažubalis reklamuoja, kaip „patirtį Lietuvai“. Jo patirties nauda yra tokia pat neregėta, kaip ir kitų Seimo ilgasėdžių – salamakinų, juknevičienių ir t.t. Niekas tos naudos per daugybę kadencijų neregėjo. Kaišiadorių kultūros namuose ponas pareiškė, kad Seimo narys tris ar keturias kadencijas mokosi ir tik po to pradeda dirbti. Nesinori nieko įžeisti, bet 12 ar 16 metų tik besimokantis suaugęs žmogus atrodo „kitoks“ (anksčiau vadindavome pikčiau). Charizmą žmogus išsisėdėjo, nes drausmingai įgarsindavo profesoriaus Vytauto Landsbergio politines pozicijas, o vėliau lygiai taip pat disciplinuotai atbuvo užsienio reikalų tvarkytojo iškamša kadenciją baigusios prezidentės Dalios Grybauskaitės paunksmėje. Galimybės patekti į antrą turą nemenkai priklauso nuo to ar jis, ar L. Matkevičienė labiau patiks V. Tomkui.

Tomas Vaicekauskas

Krikščionių sąjungai (na tai Rimanto Dagio vadovaujamai) atstovaujantis T. Vaicekauskas – jaunas, bet jau kažkiek ir kažko patyręs politikas. Jis jau yra buvęs Kaišiadorių savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoju. Dėl padarytų darbų ir vykdomų pažadų miesto bendruomenės žmonės, kiek paklausi, jį vertina kaip padorų vyrą. Tiesa, to, kaip šarka ant uodegos atnešė, neįvertino TS-LKD Kaišiadorių skyrius. Mat legendiniam Kaišiadorių rajono merui V. Tomkui tas toks T. Vaicekausko iniciatyvumas, kaip čiulba vietiniai paukščiai, pasirodė pavojingas. Po vidinių konfliktų iš vietos konservatorių gretų pasitraukė ir pats T. Vaicekauskas, ir jo tėvas. Jauno politiko ambicijas patvirtina tai, kad dešiniųjų idealų jis neišsižadėjo ir į LR Seimą kandidatuoja su Krikščionių sąjunga, o ne kokiais nors išsigalvotais žaliaisiais ar margaisiais. Tad, balsų nukirpimo prasme jis yra kažkiek pavojingas oponentas rajone nepasižymėjusiam A. Ažubaliui. Dešinieji čia rinktis nelabai turi iš ko, o ir koks ten dešinumas, kai meras išvien su „valstiete“, kuriai svarbiau ne ūkininkai, o žemės mistiniams oro uostams?

Laimutė Matkevičienė

Į antrą kadenciją LR Seime nusitaikiusi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovė Laimutė Matkevičienė politinėje karjeroje pasireiškė nebent kaip tyli lobistė. Iš tų parlamentarių, kurias koridoriuose praeini bemaž taip pat, kaip kanceliarijos peles, nors gal gilią šaknį ir kniso. Kaišiadoryse ji bendruomenei aiškino esanti prieš mistinio dydžio oro uostą, o Seime balsavo už šiam reikalui palankų projektą. Rajone niekas taip ir nesuprato ar apie oro uostą galvojama rimtai, ar veikiau norima sukurti ką nors panašaus į dar vieną Laisvąją ekonominę zoną, susipirkti ir perparduoti žemes. Šnektos, kad madam su draugais jau supirkinėjo sklypus dar nėra faktas, bet vietos žmones jau erzina. Kaišiadorių rajono rinkiminiuose debatuose ji nedalyvauja, savo apygardos nepažįsta, kaip ir apygarda jos. Tiesa, Vy. Tomkaus kompanijai Ramūno Karbauskio partijos draugija čia labai tinka – juk LVŽS bei TS-LKD čia ištikimi bei neatskirmi koalicijos partneriai. Šios ponios galimybės būti perrinktai būtų abejotinos, nes LVŽS vardas ir Karbauskio svitos charizma patys savaime „nebeveža“ tiek, kiek prieš ketverius metus. Padėti gali nebent ištikimo bendražygio V. Tomkaus administracinis resursas. Jei V. Tomkus bus už Ažubalį – gal ir jis, o jei už Laimutę? ….

Dainoras Bradauskas

Lietuvos socialdemokratų darbo partijai (kuo toliau tuo sunkesni pavadinimai) atstovaujantis Dainoras Bradauskas – vienas iš kelių šioje rinkimų apygardoje besivaržančių aukšto lygio, kalbant be ironijos, profesionalų. Jis yra ekonomistas sukaupęs didelę patirtį ir valstybiniame ir privačiame sektoriuose. Kitas rimtas D. Bradausko koziris – jo pavardė. Ji gali būti ir pliusu, ir minusu. Pono Dainoro tėvas Bronius Bradauskas šiame krašte buvo renkamas dvidešimt gyvenimo metų. O jo įdirbį dalis žmonių šiuose kraštuose vis dar prisimena geru žodžiu. Tik ne tie, kas nemėgsta rajono politinio krikštatėvio, velionio Algirdo Mykolo Brazausko. Verta paminėti, kad šio palei geležinkelį įsikūrusio miesto gimnazija buvo AMB vardu pakrikštyta dar jam gyvam esant. Ar dar turime tokių precedentų – nesidomėjau.

Virginijus Ceslevičius

Šis Lietuvos žaliųjų partijos (LŽP) kandidatas į Seimą dažnai priverstas aiškintis, kad Ramūnas Karbauskis, Saulius Skvernelis ir jų kompanija nėra jo bičiuliai. LŽP socialiniuose tinkluose turi net savotišką grotažymių metodiką #TikraiŽali, kad nebūtų painiojama su pabodusiais valdančiaisiais. V. Ceslevičius – ambicingas jaunesnės kartos politikas, dirbdamas Kaišiadorių rajono savivaldybės Taryboje jis rėžia tiesą į akis, ir panašu, kad viešąjį interesą ginti jis nusiteikęs ne deklaratyviai. Tad toks iniciatyvumas praverstų ir LR Seime. Trūkumas – partija, kuriai jis atstovauja, neparlamentinė. Administracinis resursas automatiškai mažesnis, tačiau kandidato privalumas – jis vietinis. Tikras Kaišiadorių rajono čiabuvis ir dargi turbūt nesusijęs su jokiais didžiaisiais privatizavimais bei elitinių partijų sutartinėmis machinacijomis.

Jolita Morkūnaitė

Lietuvos Respublikos Liberalų Sąjūdžio (LRLS) kandidatė rajono gyventojams gerai žinoma kaip edukologijos specialistė, paprastai kalbant – mokytoja. Pokalbiuose savo erudicija peržengia švietimo sistemos ribas ir liberaliomis pažiūromis žvelgia į kitas viešojo gyvenimo sritis. Kaip skelbia žiniasklaida ir plepa vietinės šarkos, moteris patiria stiprų rajono savivaldybės viršūnių spaudimą, net yra apskųsta teisėsaugai. Iš šalies viskas panašu į tipišką taktiką, kuomet žmogui duodama „papildomos veiklos“, idant nebūtų per daug entuziazmo rinkimuose. Drįstu intuityviai bei deduktyviai nujausti, kad ją norima skubiai išmesti iš užimamų pareigų. Mat geros progimnazijos vadovo vieta gali rajone ir kainuoti. O jei dar rajono mears ne iš tos partijos… . LRLS korupcinė byla šiai kandidatei tam tikras svarmuo ant kojų. V. Tomkaus ir „žaliųjų valstiečių“ politinė vadyba irgi padarys viską, kad ji per aukštai nepakiltų.

Mindaugas Kuklierius

Šis kandidatas į LR Seimą atstovauja Darbo partijai (DP). Tipiškas politikas technokratas – aukštos kompetencijos profesionalas, žemės ūkio ekspertas. Ir vėl partijos svarmuo ant kojų, nors gal ir ne. Tai tas atvejis, kai Įgytų žinių bagažas įspūdingas, kaip ir profesinės patirtys, o partinė priklausomybė sukuria neaiškumą – ar jis naudingas partijai, ar ji jam? Keletą skirtingų Vyriausybės kadencijų M. Kuklierius buvo Žemės ūkio viceministru. Jo darbas diplomatinėje tarnyboje irgi susijęs su svarbiausiomis Lietuvos ekonomikos šakomis – Žemės ūkio atašė Kinijai, Mongolijai, Pietų Korėjai ir Vietnamui ambasadoje Pekine. Kiek teko pastebėti – inteligentiškas, savo žodžius pasveriantis žmogus. Tokiems šiuolaikinėse rinkimų kovose be taisyklių visada bus sunku. Tiek šiam, tiek kitiems DP kandidatams svarbus aspektas yra Viktoro Uspaskicho dalyvavimo intensyvumas. Mat ši persona rinkėjams arba patinka, arba ne, o kiekvienas jos pasirodymas televizijoje timpteli ir partijos sąrašo, ir vienmandatininkų reitingus į viršų.

Algimantas Radvila

Radvila nei Juodasis nei Rudasis. Man asmeniškai asocijuojasi su žodžiais šėrykla ir girdykla. Po socialdemokratų (vėl reikia žiūrėti po kurių) Stiprus, bet labai prieštaringai vertinamas vietinės politinės rinkos žaidėjas. Dalyvauja renginiuose, jo visur daug, kaip ir jo parduotuvių bei smuklių. Jis, kaip ambicingas vyras, vietos paluckinių socialdemokratų skyriuje greitai tapo lyderiu, kartu greitai atsikratęs idėjinių vietinių socdemų. Pikantiška detalė – jis čia berods yra vienintelis teistumą turintis kandidatas. Teigiama, kad teismo sprendimu jis perduotas žmonai perauklėti. Be to, visa Lietuva dar atsimena skandalu virtusius „teisėjų balius“, kur šis kandidatas galimai kėlė tostus su teisėjais, kurie yra priėmę jam palankius sprendimus. Dar ir muzikantai sako, kad jiems smuklininkas-politikas-teisininkas moka kiek vėliau nei … tiems patiems teisėjams.

Mindaugas Šimkūnas

Nacionalinio susivienijimo (NS) kandidatas. Partija šviežia, neapsunkinta jokiomis skandalingomis naštomis. Tiesa, jos steigimąsi lydėjo tam tikra centrinės žiniasklaidos isterija, ieškant organizacijoje nacizmo, dešiniojo radikalizmo, eurofobijos simptomų, kurių ten nelabai ir rasta. Garbaus ir doro kas yra mano asmeninė nuomonė, pažiūrų nekaitaliojančio filosofo ir politologo Vytauto Radžvilo vadovaujama partija taikosi į rinkėją, kuris jaučiasi išduotas konservatorių. M. Šimkūnas, kuris yra vieno iš Kaišiadorių žiniasklaidos leidinių savininkas, teigia nesutinkąs su nuostata, kad balsavimas už šią partiją reikštų prarastą balsą. Prarastais balsais M. Šimkūnas mano esant tuos, kurie atiduodami už kurią nors partiją iš bėdos ar nevilties. Nuoširdžiai tautinėms vertybėms atstovaujantis ilgametis kaišiadoriškis, tikėtina, susilauks tikrų centro dešiniųjų pažiūrų asmenų paramos. Bėda ta, kad NS nei Kaišiadoryse, nei Elektrėnuose įdirbio neturi. Konservatorius V. Tomkus šiam naujam dešiniajam dariniui tikrai nepadės. Mat priklauso tai konservatorių padermei, kuri laiko, jog Dievas ir Tėvynė yra jų nuosavybė.

Nerijus Meškauskas

Į politiką ir Seimo rinkimus poną N. Meškauską, kiek man asmeniškai žinoma, atvedė Žiežmarių bendruomenės interesų gynimas. Kaimynai neabejotinai atsidėkos palaikymu, tačiau silpniausia vieta mažas žinomumas tiek jo paties, tik politinės partijos. „Žiežmarių namų“ istorijoje klausimų daugiau nei atsakymų ir toliau lieka neaišku ar pasiekta bent mažiausia pergalė. Mūro Strėvininkų pensionato direktorius, konservatorius Kęstutis Jakelis ir toliau planuoja tokių namų plėtrą ir užsitikrina visišką palaikymą, tiek konservatoriškoje Kaišiadorių rajono savivaldybės taryboje, tiek valstietiškoje Socialinių reikalų ir darbo ministerijoje.

Silva Lengvinienė

Apygardoje žinoma ir gerbiama pedagogė, buvusi LRLS narė, visų pakraipų liberalams skiriantis ir iš naujo tuokiantis tapo „Laisvės partijos“ aktyviste. Kaišiadoryse ir Elektrėnuose partija, kurios nariai skelbiasi esą profesionaliais gėjais, daug galimybių neturi. Kaišiadorių mero V. Tomkaus administracija jokių aiškių motyvų padėti jai neturi, tad galimybių nėra. Na, V. Čmilytės Nielsen sąrašui gal ir padės.

Stasys Truskauskas

Lietuvos socialdemokratų partijos atstovas Stasys Truskauskas nors ir figūruoja VRK sąraše, „mušta korta” tapo dar vasarą – jis prarado kandidato statusą. Kaišiadorių krašto žmonėms puikiai žinomas miškininkas, kiekvieno sekmadienio pamaldas uoliai lankantis gerasis samarietis krito socdemų vietinio skyriaus vidinėse kovose. Mat vietos socdemų vedlys, savo paties teisėjų teisėjų girdytojas ir valgydintojas Algimantas Radvila, kaip ir dera tokią ambicingą pavardę nešiojančiam vietos verslininkui, niekaip negalėjo pakęsti tokio pažeminimo, todėl į Seimą nusprendė žygiuoti pats. Tad palinkėkite geraširdiškam Stasiui ramybės sekmadienio mišiose, jei jūsų akys susitiks.

Evelina Solovjova

Lietuvos lenkų rinkimų akcijai (na tą, kuri labiau myli Maskvą nei Varšuvą ir Penzą labiau nei Krokuvą) atstovaujanti Evelina Solovjova yra mokytoja iš Trakų rajono. Kaišiadorys – ne Vilniaus rajonas, ne Šalčininkai, net ne Babtai ar Vandžiogala. Lenkų ir rusakalbių bendruomenės čia nėra. Tad kas už ją realiai balsuotų klausti reikėtų ne analitikų, o būrėjos.

Autorius: apžvalgininkas Tomas Čyvas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *