Žmonės

Ar tai nuves į trokštamą pilietinę visuomenę Kaišiadoryse?

Pirmą vasaros lapą mūsų rajono valdžia užvertė triukšmingai, kaip ir dera didelį reikalą darant. Paskutinę birželio dieną tarybos posėdyje brangstanti šiluma, dešimtmečius nepajudanti nei per milimetrą ligoninės pastatų energetinė renovacija liko gūdžiam šešėlyje, į pirmą planą iškilo visiškai simbolinis, niekam jokios įtakos neturintis klausimas – garbės piliečio vardo suteikimas. Greičiau nesuteikimas. Paskutinę minutę atsirado trys kandidatai, kurių vertė, garbė, pilietiškumas ir darbai mūsų kraštui tik išvakarėse buvo aptarti komitetuose ir į posėdį atkeliavo dar kaip reikiant neataušę. Karo, maro, pabėgėlių, Strėvos potvynio, visuotinio kainų šuolio ar, tiesiog, sunkiai pakeliamos tvankos sušildytos galvos įsivėlė į diskusiją kas yra garbė, pilietis ir kam toks vardas turi būti teikiamas. Dar ankščiau smarkai susivėlę su poeto Jono Aisčio vardo kasmetinės literatūros premijos teikimu, dabar rajono politikai nėrė daug giliau. Vieni savo partietį, gerai žinomą kraštietį, netikėtai mirusį administracijos direktorių  Mindaugą Nasevičių užmanė matyti garbės piliečių nuotraukų galerijoje ant sienos vienoje iš savivaldybės posėdžių salių. Žinant, kad visų kitų, jau išrinktųjų nuopelnai ir ryšiai su Kaišiadorimis baigiasi tuo, kad vienas gimė, kitas baigė kelias klases mokykloje, trečias dirbo kelis metus ar tarnavo gavęs paskyrimą, o dar vienas tik užsukdavo aplankyti savo tėvų ir pasinaudoti geležinkelio stoties keleivių rūmų įmanomais privalumais – nieko ypatinga, jog paskubomis pasiūlyti trys kandidatai kurių svoris tolygus.

Jei dėl krepšininko Ramūno Šiškausko ir daktarės Marytės Bagdonienės audringų diskusijų nebuvo, tai Mindaugo Nasevičiaus kandidatūros užvirusi diskusija priminė šizofrenijos paūmėjimą.

Tarybos posėdyje tribūnoje vienas šalia kito prie plataus stalo įsitaisę valdžios vyrai, rajono galvos su marškiniais trumpomis rankovėmis apsikeitė replikomis apie veidmainystė, šlykštumą ir nuomonės laisvę. Kaip ir dera dabartiniais laikais, neužilgo viskas iškeliavo į feisbuko burbulą.

Net labai netrumpame įraše rajono meras Vytenis Tomkus,  svarstymus apibūdino, kaip „patį nemaloniausią taryboje įvykusį dalyką“ , „labai netikėtą“ „patį šlykščiausią politikavimą“ , nuplėštas gražias kaukes“ ir t.t. Negailėdamas šiltų žodžių iškeliavusiam kolegai, meras akcentavo šviesią atmintį, pažintis ir prisiminimus, mirtį darbo vietoje, tėvus ir mokyklą, vedybas, nebaigtas ir vėliau užbaigtas studijas, vaikus ir Žuvų kaimą, svetingą sodybą ir Sąjūdžio metus, Baltijos kelią ir bemieges naktis, paveldosaugą, kryžius ir keptą duoną.

Paminėjęs Mindaugo karjeros istoriją V.Tomkus pripažino, kad ir kitas dvi paraiškas dėl garbės piliečio vardo gavo iš savo bendrapartiečių prieš numatytą ir iš anksto paskelbtą Kaišiadorių rajono savivaldybės garbės piliečio vardo komisijos posėdį. Komisijoje toliau buvo dirbama pagal nuostatus, katrie nenumato jokių pateikimo terminų, paraiškos gautos iki posėdžio, todėl nebuvo teisinio pagrindo jų nesvarstyti.

Taip pat išdėstomi išsamūs svarstymai apie savo pavaduotoją, vicemerą Darių Vilimą ir „valstybinę šventę Mindaugines“… Pala, pala… Mano kalendoriuje tai valstybės šventė, Karaliaus Mindaugo karūnavimo diena. Ar konservatorių partijos kalendoriuose kažkaip kitai rašoma? Mažvaikiškas valdžios suvokimas dabar populiarus tiek Seime, tiek regionuose. Savęs tapatinimas su šventaisiais, palaimintaisiais, kunigaikščiais reikalingas vaikystėje, bet laiku negavus skiepų, su amžiumi kenkia aplinkinių gerovei.

Maža to, meras, verslo ir investicinės aplinkos gerinimo šauklys užsipuola kažkokius oligarchus Basanavičiaus g. ir Gudienos priemiestyje nuo kurių Vilimas privalo laikytis „per haubicos šūvį“. Šitas geras. Vienas politikas iš kito išrinktojo, mainais už kažką gavo pažadą, kad pirmasis nebendraus su savo rinkėjais. Demokratijos supratimas žiauriai įdomus, tokio dar nebuvau užtikęs. Basanavičiaus gatvėje žinau miesto šilumos įmonę, kepyklą, lašinių kioską, buvusią skalbyklą ir dar kelias bendroves. Įdomu, su jų darbuotojais gyvenančiais kur kitus Vilimas galėjo palaikyti ryšius? Gudienos rajone dešrų jau nekemša kelis metus, bet remontuoja žemės ūkio techniką, virina pirties pečius, pjauna lentas ir dar visokiausių verslų pilna, kurių filialai išsibarstę po miestą ir rajoną.

Jei vicemeras turėtų politinės patirties ir noro tęsti šią karjerą – šiandien jam geriausia diena atsisvenkinti su tokiais partneriais ir jų partnerystės samprata, tuo pačiu.

Rašytojus dažnai, visiškai nepagrįstai, kaltina, kad jie nepateikia jokių galimų sprendimo kelių, o tik nekonstruktyviai kritikuoja tuos kurie daro darbus visuotiniam gėrui. Šį kartą patarėjams duosime pirmą nemokamą patarimą, savotišką bonusą avansu. Kitais metais skirdami garbės piliečio vardą, garbingai pasirenkite iš anksto. Pataisykite nuostatus, įtraukite kuo daugiau visuomenės į procesai, nepalikite visko pasutinei nakčiai (dienai). Jei norite padėkoti Mindaugui už ėjimą bendru keliu, už bendrystę ir nuveiktus darbus – garbės piliečio vardą sukeikite jo tėvui Vladui Nasevičiui. Nesusilaikys nei vienas tarybos narys, pažadu. Gyventojų nuomonių priešprieša bus taip pat minimali. Jo nuopelnai Lietuvai gerai visiems žinomi, maža to, turėsite daug gražaus laiko dar daugiau rajono žmonių supažindinti su šia iškilia istorine asmenybe, įkvepiančia šiandien ne tik jo artimiausius šeimos narius, bet ir visus kurie myli Lietuvą.

Tomas Čyvas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *