Atmintis ir alergija neužmirštuolėms
Tą Sausio 13-ą šių eilučių autorius nebuvo nei prie TV bokšto, nei prie Seimo – miegojau tarsi užmuštas tuometinės draugės namuose Žirmūnuose. Po sunkių ir šaltų sausio 12-os, 11-os ir 10-os naktų praleistų prie Seimo laužų. Ten buvo susirinkusi visa mano tų laikų chebra – ilgaplaukiai, skiauterėti tipažai iš sostinės Pilies gatvės. Stovėjome mes, neformalai kaustytais batais, o šalia pat – mūsų amžini oponentai, berniukai iš tuometinės Černiachovskio aikštės kompanijos. Paprastai mes su jais mušdavomės, bet tomis dienomis „Montanos“ ir mūsų pankiškai marga kompanija dalinosi cigaretėmis ir karšta arbata. Tuomet dar neturėjau vaikų, per pasaulį ėjau lengvu žingsniu, vaidinau fatalistą. Tačiau tomis dienomis dažnai būdavo baisu. Tačiau nugalėdavo bendrybės jausmais. Bendrybės, su visais tais, kurie buvo aplinkui. Man tai yra ne tik mūsų šalies istorijos dalis, tai buvo ir labai ryški mano jaunystės savaitė.
Dėl šių atsiminimų esu truputėl radikalas – svaičiojantiems „tuomet savi šaudė savus“ motyvais galiu nesunkiai pasiūlyti į akį. Pikta tiesiog. Kaip ir ant mano vienmečio bičiulio. Sutiktas prieš savaitę jis pareiškė, kad Neužmirštuolė, kaip Sausio 13-osios simbolis, jo visai nežavi. Neva, tai konservatorių reitinginė akcija. Suprask, geriau šiam reikalui tiesiog iškelti trispalvę. O ir Sausio 13-oji, pasak mano bičiulio, vertintina daugiaprasmiškai. Kalbėti šia tema jis gali daug, nors Sausio 13-osios įvykių laiku jis rezidavo Sovietų armijos kareivinėse Latvijoje. O didžiausia bėda – kad jo namuose kaip fonas urzgia rusiškų televizijų garsai.
Apie bandymą nurašyti Neužmirštuolės simbolį labai tiksliai išsireiškė blogosferos mohikanas Ričardas Savukynas (aka Rokiškis Rabinovičius). Savo FB sienoje jis parašė: „Trispalvė yra visko simbolis – viso Lietuvos valstybingumo. O kas tokie norėtų supriešinti Lietuvos valstybingumą su Sausio 13? Tur būt, neverta nei aiškinti. Ypatingai stipriai Neužmirštuolės nekenčia visokie matriciniai tipažai. Nes juos šiurpas ima, prisiminus, kaip Lietuva laimėjo prieš visą SSRS galią.“
Tiems, kurie linkę romantizuoti sovietinę praeitį, siūlyčiau išskirti du dalykus – sovietmetį ir jaunystę. Taip, tais laikais, mieli 50-mečiai, visos merginos buvo jūsų, nuo degtinės dar nebūdavo pagirių, jūs tiesiog buvote jauni. Tačiau jūsų nostalgija jaunystei naudojasi ir Putino piaro meistrai, kurie sovietmečio tironiją pristato, kaip raudoną ir pūkuotą alternatyvą visoms Neužmirštuolėms.