Dėl rajone veikiančių įkalinimo įstaigų – pagalbos šauksmas

COVID-19 virusas koreguoja visos mūsų šalies ir viso pasaulio planus. Karantinas bei įvairių ūkinių veiklų suvaržymai palietė pačias įvairiausias veiklos šakas. Pandemija koreguoja net ir mūsų rajone esančių įkalinimo įstaigų veiklą – jose irgi paskelbtas karantinas. Tiesa, susiduriantys su realia situacija įkalinimo įstaigose nuogastauja, kad dėmesys saugumui ten yra apsimestinis, tik imituojant veiklą ir atsakingai nevykdant visų šio komplikuoto laikmečio Vyriausybės sprendimų.Štai naujienų tinklapis „Lietuvos rytas“ praėjusios savaitės pabaigoje publikavo straipsnį, kuriame pasidalino Pravieniškių pataisos namuose – atvirojoje kolonijoje dirbančios pareigūnės tėvo laišku. Vyriškis atvirai nuogastauja dėl ten dirbančių žmonių saugumo, Dalinamės „Lietuvos ryto“ straipsniu su „Kaišiadorių žinių“ skaitytojais. Ir dar mažumėl papildysime jame paliestas temas – mūsų žiniomis, kitų šalies įkalinimo įstaigų nusteistieji šiuo metu nedirba už ikalinimo įstaigų ribų. Tokią praktiką dabar taiko tik Pravieniškių pataisos namai – atviroji kolonija. Ekspertai pastebi, kad tokia rizikinga praktyka taikoma galimai todėl, kad toks nuteistųjų darbas generuoja papildomas pajamas. Žemiau – „Lietuvos ryte“ publikuotas laiškas:

Noriu pasidalinti su jumis savo nuogąstavimais, dėl tiksinčios COVID-19 bombos įkalinimo įstaigose, o konkrečiai Pravieniškių pataisos namuose – atvirojoje kolonijoje. Šioje įkalinimo įstaigoje dirba mano dukra, tad jos pastebėjimai dėl prasilenkimų su mūsų šalies teisės aktais ir elementaria logika šios epidemijos metu ir stulbina, ir gąsdina.

Man skaudu regėti, kaip mano dukra, dviejų vaikų motina, po darbo verkia bijodama pasidalinti savo nuoskaudomis. Nes tiesioginį savo darbą atliekantys žmonės paliekami likimo valiai. Dalis administracijos gali dirbti iš namų, nuotoliniu būdu. Tačiau pareigūnai, deja ne. Būtent jų pečius užgula našta darbų, kuriuos jiems reikia atlikti siekant, kad įkalinimo įstaigose netvyrotų chaosas. Ir šiuos darbus jie dirba rizikuodami savo sveikata ir gyvybe.

Visų pirma minėtoje įkalinimo įstaigoje nesilaikoma Kalėjimų departamento direktoriaus įsakymo 2020-03-16 d. Nr. V-78 1.3.8 punkto, kuriame nurodoma maksimaliai apriboti nuteistųjų, kurie gyvena įstaigos viduje ir turi teisę išvykti be palydos ar sargybos, judėjimą už įstaigos ribų. Kiekvieną dieną bent apie 80-100 nuteistųjų išvyksta į įvairius mūsų šalies miestus dirbti, o grįžę gyvena bendrose patalpose su kitais kaliniais. Direktoriui bepigu – jis tiesiog tiekia pigią darbo jėgą verslui. Bet drauge ir didina riziką visiems kkitiems užsikrėsti. Nors Kalėjimų departamento direktorius nurodė maksimaliai riboti judėjimą, tačiau minėti nuteistieji kiekvieną dieną ne tik vyksta į darbus, bet ir eina į Pravieniškių gyvenvietėje esančias parduotuves, nevaržomai vaikšto didelėmis grupėmis (juk dabar draudžiama būriuotis viešose vietose daugiau nei dviem žmonėms), vietiniai gyventojai šiomis įtampos kupinomis dienomis ne kartą reiškė nepasitenkinimą dėl šios priežasties.

2020-03-16 Kalėjimų departamento direktoriaus įsakymu Nr. V-78 visose įkalinimo įstaigose paskelbtas karantinas. Griežtai nurodyta įstaigoms laikytis saugumo priemonių, nuolat dėvėti apsaugos priemones, naujai atvykusį suimtąjį ar nuteistąjį izoliuoti 14 d. Tačiau Pravieniškėse naujai atvykusiems nuteistiesiems nėra atliekami tyrimai, nesilaikoma izoliacijos principų, tokie nuteistieji kiekvieną dieną vedami per bendrus koridorius, laiptines į bendrus pasivaikščiojimo kiemelius, naudojasi bendromis dušo patalpomis. Baisiausia, kad medicinos personalas ir pareigūnai nedėvi apsaugų su jais kontaktuojant. Leiskite paklausti, ar tai panašu į 14 dienų izoliaciją?

Žinau ne vieną situaciją, kai nuteistajam pakilus temperatūrai, įstaigos slaugytoja tiesiog išduoda vaistų nuo karščiavimo ir liepia eiti gulėti į savo gyvenamąją patalpą. Kodėl šis nuteistasis nedelsiant nėra izoliuojamas, galbūt jis užsikrėtęs? Ar saugu įstaigos personalui grįžti namo pas šeimas?

Ir dar apie vieną detalę, iliustruojančią cinišką Pravieniškių pataisos namų – atvirosios kolonijos vadovų požiūrį. Pareigūnams įstaigos vadovybė išdavė vienkartines medicinines apsaugines veido kaukes (FFP2/KN95), kurias po tarnybos pareigūnai privalo išsiskalbti ir vėl dėvėti. Su tokiomis kaukėmis pareigūnai dirba po 24 valandas. Beje, įstaigos vadovai Pravieniškėse nurodo čia dirbantiems pareigūnams pasirašyti už tą išduotą kaukę, taip bene apsidrausdami, kad neva aprūpino savo darbuotojus apsaugos priemonėmis. Tad manau, kad dėl visų aukščiau išvardintų pažeidimo bei atmestinio požiūrio, tokia įstaiga kaip Pravieniškių pataisos namai – atviroji kolonija gali tapti tikro COVID-19 protrūkio židiniu. Todėl man labai neramu ir dėl šioje dirbančių artimųjų, ir dėl visų kitų žmonių. Tad kreipiuosi į jus vildamasis, kad viešumas padės išspręsti šias problemas. Gal dar nebus pernelyg vėlu.

————————————————————————————————————

Minėtą straipsnį ir komentarus originaliame šaltinyje galite perskaityti aplankę šią nuorodą.

3 thoughts on “Dėl rajone veikiančių įkalinimo įstaigų – pagalbos šauksmas

 • 2020 14 balandžio at 16:57
  Permalink

  Žmonės, čia tik uogelės aprašytos. Ačiū Dievams ir visiems padėjusiems ištrūkti iš tos peklos. Aš du metus pas tą maitvanagį prašiausi priėmimo, 7 prašymus rašiau. Buvau susirgęs, dėl kraujospūdžio vos atsikeldavau. Kviečiausi medikus. O už tą kvietimą gavau arešto dovanų. Prašydamasis pas Sušinską priėmimo norėjau informuoti jį, kad pilna zona narkotikų. Kokių nori ir kada nori. Bet į mano laiškus jie nereagavo, o aš gavau naujų nuobaudų. Tai reiškia, kad ta pragaro smala kūrenama buvo su administracijos žinia. Jei kas skaitys žinokite, kad tą žmogų dengia Teisingumo minstras ir Matuiza. Tai kaip mafija su antpečiais. Man smegenis tai sprogdina, ar veikia Lietuvoje slaptosios tarnybos??!!!! Nes js ima pinigus, jį turi kažkada sugauti.

  Reply
 • 2020 14 balandžio at 14:21
  Permalink

  Stebiu dabar tos įstaigos skandalus iš tolimos Anglijos. Turėjau aš ten reikalų kadaise, valgiau tos košės. Bet tai praeitis ir ne apie tai aš čia. O apie dabartinį tos zonos vadą. Kai atostogavau už spygliuotos tvoros, Sušinskas dar nebuvo direktoriumi. Jį visi matė kaip pataikūną siekiantį geresnio posto. Ir jam paėjo. O tada jis tapo verslininku su antpečiais. Otkatus jis tūkstančiais renka už savo draugeliams verslininkams parduodamus žulikus. Vieša paslaptis, kiekvieno Pravieniškių bachūro galit paklaust. Ir dar… Supuvęs jis žmogus. Su sekretore vos ne gyvena, po miškus trankosi. Nors šeimos vyrą vaidiną. O įkalinimo įstaigos vadas turėtų būti visiems pavyzdžiu. Bet jis tik falšivnas frajeris. Tarnybos jį patį turėtų su antrankiais išsivežti.

  Reply
 • 2020 14 balandžio at 13:55
  Permalink

  O tai būsimas seimo narys Radvila dar užsiima prekyba zonoje?

  Reply

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *