Kaišiadorių krašto gatvėse – raudonojo maro atminimas

Kaišiadorių kraštas visuomet buvo truputėl raudonas – čia buvo visų laikų Lietuvos kairiųjų (o anksčiau – komunistų) korifėjaus Algirdo Mykolo Brazausko tėvonija, čia ilgus metus į Seimą be jokios konkurencijos buvo renkamas raudonasis medžiotojas Bronius Bradauskas. Gal todėl net ir šiais laikais čia dar yra praėjusios okupacinės epochos ženklų. Pavyzdžiui, užkuoduotų miesto gatvių pavadinimuose.

Šiame kontekste nėra išimtis ir Žaslių miestelis. Kol virš jo dar pažeme neskraido transatlantiniai lėktuvai iš mero sapno, jis dar patrauklus gyventi ir senbuviams, ir naujakuriams. Beje, ganėtinai ilgą laiko tarpsnį seniūnu čia dirbo konservatorių atstovas ir uoliai dievobaimingas vyras Mindaugas Nasevičius. Keista, jam niekuomet neužkliuvo, kad šiame miestelyje vis dar yra Pionierių gatvė. Be viso to, jo, tremtinio vaiko akys, neužkliuvo ir už raudonarmiečio statulos. Sovietmečio pėdsakai čia nė motais ir tiesioginiam buvusio Žaslių seniūno viršininkui, Kaišiadorių rajono savivaldybės merui Vyteniui Tomkui.

Raudonų potėpių užtenka ir pačiuose Kaišiadoryse. Rajono centre žmonės gyvena Gegužės 1-osios, Juliaus Janonio ar Liudo Giros gatvėse. Kažkas gali pasakyti, kad tai visai nekalta, kad tai duoklė poetams ar darbo žmonėms. Tačiau šiuose pavadinimuose užkuoduota nostalgiška žinutė tautų kalėjimo laikams. Kažkada Kaišiadorys buvo kairiųjų jėgų tvirtovė, kur sklandė nemari AMB dvasia. Tačiau dabar čia, kad ir koalicijoje su valstiečiais, karaliauja dešinės pakraipos jėgos. Konservatoriai visuomet stengiasi pabrėžti savo vertybinę pusę. Tačiau šiuo atveju jokios diskusijos niekuomet nekilo. Menamai, prabangių projektų svarstymo svaiguly vertybės tampa šalutiniu ir nenaudingu dalyku.

9 thoughts on “Kaišiadorių krašto gatvėse – raudonojo maro atminimas

 • 2020 8 birželio at 5:56
  Permalink

  Tuoj, ilgai neužtruks ir turėsite oro uosto gatvę 😜

  Reply
 • 2020 4 birželio at 11:18
  Permalink

  o va pionierių gatvę verkiant reikia pervadinti į kardinolo V. sladkevičiaus

  Reply
  • 2020 8 birželio at 5:55
   Permalink

   O kodėl nepervadinus į B. Bradausko gatvę? Juk šis žmogus mūsų krašto angelas sargas – garbės pilietis.

   Reply
 • 2020 4 birželio at 11:16
  Permalink

  Kuo Janonis blogai? Janoniai-Kaišiadoriečių pavardė. Mano giminaitis sako gims sūnus duosiu Julius vardą. Pirksim namą, ten sūnus turės savo būstą savo vardo ir pavardės gatvėje.

  Reply
 • 2020 2 birželio at 8:46
  Permalink

  Ir vėl kalti konservatoriai. Brazausko ir Bradausko vardus įamžino socialliberali koalicija, kuri rajoną valdė 14 metų. Jie nieko nedarė, kad istorinė tiesa būtų astatyta ir gatvių pavadinimuose neliktų sovietinių koloborantų pavardžių. Pradėjus apie tai kalbėti ir sukūrus istorinės tiesos atstatymo komisiją, pasigirdo komentarai, kad to nereikia. Negirdėti ir visuomenės balso šiuo klausimu. Matomai okupacija savo padarė ir tautoje gajus sovietizmo virusas, kuris neleidžia atsikratyti šių reliktų.

  Reply
  • 2020 8 birželio at 5:53
   Permalink

   Na nieko keisto, kad buvusi komunistų valdančioji dauguma puoselėjo sovietų atminimą, juk ir mero V. Tomkaus pirmoji kadenciją buvo su bolševikais skęsta. Bet va kodėl dabar, kai valdžioje vien konservai nesiimama atstatyti tiesos?

   Reply
 • 2020 2 birželio at 6:59
  Permalink

  Gal nekeičia tų komunistinių pavadinimų, nes iš pakeitimų nėra jau tokie dideli atkatai kaip tarkim iš oro uosto? Kam smulkintis su štuka eurų jei laukia milijonai?

  Reply
 • 2020 2 birželio at 5:35
  Permalink

  Na, manau, kad sovietinė atributika rajone yra gerokai mažesnė blogybė lyginant su rajoną valdančiai sovietiniais žmonėmis. Nesuprantu kaip konservatoriaus mero V. Tomkaus patarėju galėjo dirbti buvęs kgbistas R. Kubiakas, o TS-LKD Kaišiadorių skyriaus vadas K. Jakelis ar tik nėra buvęs KGB agentas, kurį minėjo spauda? Beje, tas pats raudonasis B. Brazauskas vis dar rajono garbės pilietis ir vis dar įtakingas politikas.

  Reply
 • 2020 2 birželio at 5:19
  Permalink

  O Gegužės 1-osios gatvė pavadinta tarptautinei darbo žmonių šventės proga ar komunistų persivadinimui į socdemus (LSDP) proga?

  Reply

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *