Kaišiadorių ligoninė – valdininkų dangstomų pažeidimų lizdas
“Kaišiadorių žinios“ ne vieną kartą rašė apie skandalą Kaišiadorių ligoninėje. Po kelių skandalų Lietuvoje, kai viešai prabilta apie mobingo problemą medikų bendruomenėje, savo skaudulius dar pavasarį išklojo ir Kaišiadorių medikai. Jie gegužės mėnesį parengė kolektyvinį skundą dėl mobingo darbe, o taipogi dėl laikinai einančios pareigas direktorės Editos Skarakodienės galimai nusikalstamos darbo laiko ir finansų apskaitos. Kolektyvinis skundas pasiekė ir FNTT ir Kaišiadorių mero V. Tomkaus stalus. Kaišiadorių savivaldybės aplinka iš pradžių bandė šį skandalą užglaistyti, tačiau vėliau, visgi, atliko tyrimą.
Pagal gegužės mėnesį gautą skundą ,, Dėl labai išaugusio slaugytojų darbo krūvio, neapmokėjimo už faktiškai dirbtą laiką ir psichologinio smurto viešoje įstaigoje Kaišiadorių ligoninėje“ merui Vyteniui Tomui tiesiogiai kuruojamoje įstaigoje buvo sudaryta darbo grupė patikrinti skundo aplinkybes. Be to, buvo kreiptasi ir į Valstybinės darbo inspekcijos Kauno teritorinį skyrių. Patikrinimo metu LIGONINĖ ATSISAKĖ DARBO GRUPEI (SAVO STEIGĖJUI) PATIKRINIMO METU PATEIKTI DARBUOTOJŲ PAREIGYBIŲ SĄRAŠĄ, KURIUO YRA PATVIRTINTI DARBO UŽMOKESČIO PASTOVIOSIOS DALIES KOEFICIENTAI. Taigi, kyla klausimas, kokioje dar savivaldybėje taip gali būti, kad ligoninės direktorė su teisininke galėtų tikrintojams, kuriuos atsiuntė steigėjas, draskyti akis ir spręsti ką duosiu, o ko neduosiu. Toks vadovas kitur iš karto būtų nušalintas nuo darbo. O Kaišiadoryse pasirodo – viskas galima? Nebent ligoninės direktorė ir konservatorių teisininkė turi merą kompromituojančios medžiagos ir dabar manipuliuoja?
Tyrėjai taipogi konstatavo, kad slaugytojų skunde nurodytos aplinkybės, susijusios su per dideliu darbo krūviu yra pagrįstos. O tai jau susiję su psichologiniu smurtu ir patyčiomis darbe.
Tačiau galima konstatuoti ir tai, kad mero sudarytos darbo grupės finaliniame rašte naudojami kontraargumentai ir išvedžiojimai tik atskleidžia, kad meras toleruoja tokį direktorės E.Skarakodienės ir teisininkės D.Zizienės elgesį viešojoje įstaigoje, ir nesiruošia imtis jokių griežtesnių veiksmų pažeidimams panaikinti. Viešai matomi ketinimai viską tyliai užglaistyti:
Ligoninės direktorė ir teisininkė 2021-05-07 rašte nurodė, kad įstaigai negalioja SAM 2021-05-09 įsakymu Nr. V-400 Aprašo reikalavimai dėl darbo krūvių, nes yra tik rekomendacinio pobūdžio ir ligoninėje neprivaloma jų laikytis. Taip išeitų, kad ligoninės vadovai ir teisininkė teisiškai neraštinga kalba teigia, kad ,,Aprašas nėra norminis dokumentas, todėl neprivalomas“ ???? Vadinasi kuo noriu tuo vadovaujuosi, ką noriu tą darau, o darbuotojai, ant kurių galima rėkti ir iš kurių galima tyčiotis, privalo aklai paklusti?
Kiek dar ligoninėje yra netinkamai ir neteisiškai taikomų tvarkų, kurias direktorė ir teisininkė laiko rekomendacinio pobūdžio? Gal yra ir nusikalstamų veiklų ir susitarimų, pvz. viešųjų pirkimų tvarkos nesilaikymo ir nusikalstamų susitarimų?
Štai slaugytojos pasakojimas apie patiriamą smurtą nelaikomas faktu jog ligoninėje naudojamas spaudimas nustatymui (o kokių dar faktų reikia – sužalojimų, suicido atvejų kaip Šiaulių ligoninėje, Ko?). Rašte akcentuojama kaip direktorė skatina psichologinį smurtą mažinti seminarais darbuotojams ,,Paslaugų šeimai plėtojimas“ – ką bendro turi tokių seminarų tematika su ligoninėje klestinčia patyčių kultūra?
Rašte akcentuojama, kad po skundo direktorė vykdė visų įstaigos darbuotojų anoniminę apklausą (užpildė 51 proc. ???, o kokia likusių nuomonė ?) – faktiškai liudininkai pasakojo, kad ,,anonimiška apklausa“ vyko direktorės E. Skarakodienės kabinete kartu su D.Ziziene, kur darbuotojai buvo po vieną iškviečiami ir apklausiami apie dalyvavimą ,,maište“ ir buvo verčiami lojaliai pasirašyti, kad ,,ligoninėje viskas gerai, o vadovai yra rūpestingi ir jautrūs“. Beje, rašte nurodoma, kad COVIDAS sutrukdė įstaigos vadovams su darbuotojais daugiau bendrauti ,,akis į akį“, tačiau ,,anonimiškai“ tardyti darbuotojų ,,akis į akį“ COVIDAS nesutrukdė?
Pažymėtina, kad ligoninės psichologei buvo pavesta atlikti darbuotojų anoniminę apklausą ir pateikti rekomendacijas. Kas gi tai ??? Nejau vilkai pas avis siunčia psichologą, kad nuramintų ? Pats save kontroliuoja, ir pabaigoje pasako – 50 proc. apklaustų, viskas gerai, pažeidimų nėra?
Nėra atsakyti ir anksčiau kelti klausimai, kodėl meras ir administracijos direktorė 2020 m. ir 2021 m. neiniciavo Ligoninės audito (veiklos ir finansinio ekonominio), pagal 2020 m. savivaldybės Kontrolės komiteto rekomendaciją, nustačius, kad pagal Ligoninės teikiamą prieštaringą, nuolatos keičiamą ir faktus iškraipomą informaciją, Tad ligoninėje gali būti daromi tiek veiklos, tiek finansiniai pažeidimai.
Kyla klausimų, kodėl neaudituojamos ir nepatikrinamos Ligoninės Terapiniame skyriuje gulinčių senolių gydymo istorijos. Ar nepaaiškėtų gėdingas faktas, kad 90 proc. visų terapinių pacientų yra slaugos poreikio pacientai, kurie laikomi skyriuje artimiesiems susitarus ir galimai įnešus šimto Eur ,,auką“ (taip kalba visas miestas) – senolio ,,priėmimo“ Būta atvejų, kai priemokos darbuotojams paskiriamos atgaline data. Būta atvejų, kai priemokos darbuotojams paskiriamos atgaline data. mokestis. Tuomet ir nelieka ligoninėje vietų darbingo amžiaus ir jauniems pacientams, Viskas užimta?
Nebuvo tyrime atsakyta, kodėl ligoninės medicinos įrangos pirkimai 2020 metu, prisidengiant COVIDU, kelis kartus viršijo rinkoje galiojusios įrangos kainas? Ar ne vėl kvepia susitarimais?
Neatsakyta, kodėl direktorės pavaduotoju ūkio reikalams prieš didžiąsias investicijas buvo paskirtas konservatorės Ramutės Taparauskienės, kuri yra tikra konservatorės Tarybos narės Daivos Nasevičienės pusseserė, vyras? Būtent Taparauskas bus atsakingas už Ligoninėje brangiausių projektų priežiūrą. O juk per R. Taparauskienės valdomą savivaldybės Investicijų projektų skyrių meras Vytenis Tomkus ir ruošiasi ant rajono ,,skolos kupros“ užkabinti ir Ligoninės modernizavimo kelis milijonus eurų kainuosiančių privačios partnerystės projektus (PPP) ir taip praskolinti mūsų rajoną 15 metų. Ir vėl erdvė susitarimams, ir privačių interesų galimi pažeidimai?