Kaišiadorių savivaldybėje – galimos aferos tvaikas?

Kaišiadorių valdžia rajonui siūlo galimą aferą už mokesčių mokėtojų pinigus. Pabandykite įsivaizduoti situaciją. Darote bet kokį sandorį, jums reikia pinigų. Ir gaunate tuščią, jokiu turiniu neužpildytą banko dokumentą, po kuriuo jūsų prašo padėti parašą. Ar tai jums atrodytų normalu? Vargiai. Bet kuris sveiko proto žmogus suprastų, kad susidėjo su aferistais. Tačiau Kaišiadorių rajono savivaldybės administracija labai panašią schemą siūlo tarybos nariams.

Gegužės 28-osios Kaišiadorių rajono savivaldybės tarybos posėdyje buvo svarstytas klausimas dėl pastatų renovacijos. Šiuo atveju ruošiamasi renovuoti Kaišiadorių rajono savivaldybę, A. Brazausko gimnaziją, Žiežmarių gimnaziją ir Rumšiškių kultūros centrą. Tarybos narių buvo prašoma pritarti, kad būtų pasirašoma techninės pagalbos sutartis su Europos energijos efektyvumo fondu. Vėliau dokumentus rengtų samdyti konsultantai. Nurodyti pastatai būtų tvarkomi privačios partnerystės būdu.

Balsuokite. Už ką balsavote pasakysime vėliau

Schema verta vos ne aferos žanro. Kaišiadorių rajono savivaldybė naudotų ne struktūrinių fondų, o fondo, už kurio stovi „Deutsche Bank“, lėšas. Tuo tarpu galutinė projekto kaina ir terminai dar nėra konkrečiai ir tiksliai apibrėžti. Sutartis su fondu buvo kruopščiai slepiama nuo tarybos. Ateityje būtų skelbiamas konkursas, kuriame šis prabangus renovavimo darbas patikimas privačiam rangovui. O savivaldybė tiesiog moka skolas už darbus, kur niekas neprisiima jokios atsakomybės.

Pasak nustebusių tarybos narių, fondas neturi absoliučiai jokios atsakomybių, net dėl jo konsultantų piktybiško aplaidumo. Taigi, savivaldybė prisiima rizikas už trečius asmenis. Keisčiausia, kad visa informacija slepiama. Pusę metų dirbusi darbo grupės komisija galimai sąmoningai nepateikė jokių išvadų. Ir dar viena labai svarbi detalė – fondas neduoda pinigų, mes visi pasiskolintume su rimtais procentais. Kuriuos dar išaugins viešo-privataus sektoriaus partnerystės modulis. Paprasto žmogaus kalba šnekant pinigų kelias atrodytų taip – pasiskolina privatininkas, užsideda procentus, o tada viską padengia savivaldybė.

Politikus piktina katės pirkimas maiše

Savivaldybės posėdžio metu vicemeras Darius Vilimas pastebėjo, kad toks pritarimas iš karto įjungtų skaitliuką – konsultantai pradėtų gauti apmokėjimą iš Europos energijos efektyvumo fondo, o sąskaitą už tai vėliau gautų savivaldybė.

„Aiškumo nėra. Uždegdami žalią šviesą projektui realiai jį matysime jį tik tada, kai reikės balsuoti dėl milžiniškų pinigų skyrimo. Ką darė darbo grupė pusę metų, kad negalėjo pateikti tarybai elementarių atsakymų? Koks projekto efektyvumas? Kodėl neteikiami visi dokumentai? Kodėl slapukaujama? Siūlote pirkt katę maiše?“ – klausė V. Ceslevičius.

„Kalbant apie principus reikia žinoti visą procedūrą. Mes neturėsime sutartinių santykių su šiais konsultantais. Mes turėsime tik santykį su fondu, kuris turi santykį su konsultantais. Mes pasirašome sutartį su fondu ir įsijungia visi mechanizmai. Jau nuo tos akimirkos pradeda augti mūsų skolos. Ką mes įsipareigojame – oficialiai sutinkame su kiekvienu konsultanto įgaliojimu. Sprendimo teisę perduodame kitiems, nors patys už tai brangiai susimokame.////// Turiu ir pavyzdį iš Kauno rajono. Dėl viešo ir privataus sektoriaus partnerystės Ten pagal analogiškas schemas tvarkant mokyklėlės dalį, visa įstaiga su visu personalu buvo perduota rangovui-operatoriui. Tik tada prasidėjo darbai. Įsivaizduokime scenarijų – A. Brazausko mokykla perduodama operatoriui ilgiems dešimtmečiams, kol išsimokėtume skolas.“ – niūrų scenarijų piešė šia finansavimo schema abejojantis vicemeras D. Vilimas.

Net konsultantai patarė nekišti galvos į kilpą

Šią galimo finansavimo schemą tarybos nariams pristatė ir projekto konsultantai. O konkrečiai advokatas Feliksas Miliutis. Jis atsargiai, pripažino kad pagal tokias tipines sutartis atliekama renovacija nebūtų pilnavertė – reikėtų papildomų prisidėjimų. Kas dengs? Tačiau Kaišiadorių konservatorių šventoji trejybė (Vytenis Tomkus, Mindaugas Nasevičius ir Kęstutis Jakelis) tame nemato kažkokios bėdos. Nors Lietuvoje yra ne viena savivaldybė, kuri kategoriškai atmetė tokį finansavimo modelį.

Suklusti prieš balsavimą konservatorių neprivertė net daug ką pasakanti konsultantų advokato replika. Advokatas F. Miliutis viename iš savo atsakymų tarybos nariams išsakė labai aiškią pastabą. „Jei manote, kad yra kitų alternatyvų – turėtumėte balsuoti prieš“ – sąžiningai tarybos narius įspėjo fondui atstovaujantis teisininkas. Tačiau balsavimo metu konservatoriai įnirtingai balsavo už šios abejotinos idėjos palaiminimą. Tuo tarpu koalicijos partneriai valstiečiai parodė politinį stuburą.

Tad kodėl Kaišiadorių mero aplinka visomis išgalėmis stengiasi prastumti projektą, kuris visiems mums, visiems mokesčių mokėtojams, užkrautų skolų naštą kokiems 20-iai metų? Jį konservatorių trejybė turėtų vėl piršti tarybai liepos pradžioje. Ar norėtumėte padėti savo parašą ant dar neužpildyto skolos vekselio? Kas proteguoja tokias aferizmo tendencijas Kaišiadorių savivaldybėje?

19 thoughts on “Kaišiadorių savivaldybėje – galimos aferos tvaikas?

 • 2020 16 birželio at 11:23
  Permalink

  Tarybiniais laikais buvo populiarūs anekdotai apie čiukčius. Visą laiką maniau, kad valstiečių partijos atstovai taryboje prilygsta tiems anekdotų čiukčiams, kad nuėjo į koaliciją su konservatoriais. Pasirodo, kad klydau, valstiečiai parodė, kad jie yra jėga nepriklausoma nuo konservatorių. Tikiuosi taip elgsis ir ateityje.

  Reply
 • 2020 16 birželio at 10:10
  Permalink

  Man regis, kad merą V.Tomkų labiausiai domina Pravieniškių kalėjimo kamera, deda visas pastangas kad ten ilgam patektų.

  Reply
 • 2020 16 birželio at 8:34
  Permalink

  Gal mero patarėjas A.Narbutas paprotins merą V.Tomkų? Juk A.Narbutas protingas ir patyręs žmogus, net prezidento komandoje dirbęs, tad turėtų paprotinti rajono valdžią, kad šis projektas tolygus savižudybei.

  Reply
  • 2020 16 birželio at 8:35
   Permalink

   Tai kad girdėjau, prezidentūra nebuvo sužavėta jo darbu.

   Reply
  • 2020 16 birželio at 8:58
   Permalink

   Man jis panašus į tą kur mūsų deputatu labai norėjo būti, paksiaus advokatą, stasį tomą ar tai tomą stasį… dėdę domą… kur lentas daužo. Arba salomėjos neries anūką, buračioką…

   Reply
 • 2020 16 birželio at 7:56
  Permalink

  Manau, kad tik konservatorių dėka Kaišiadorių savivalda sparčiai tampa savibleda. Ar valdant konservatoriams nors vienas projektas buvo atliktas skaidriai? Manau, kad ne. Viskas atrodo gražu ir blizga tik mero V.Tomkaus ataskaitoje, o realybė atvirkščiai tam proporcinga.

  Reply
 • 2020 16 birželio at 6:32
  Permalink

  Pagaliau ir valstiečiai pabudo iš letargo miego, atsikvošėjo ir suprato, kad su konservų šutvė jiems nepakeliui. Gaila, kad anksčiau to nepastebėjo, na bet geriau vėliau nei niekada.

  Reply
 • 2020 15 birželio at 21:45
  Permalink

  Kažkodėl visi to fondo kratosi it velnias kryžiaus, o va mūsų rajono valdžia prie jo limpa it musės prie šūdo.

  Reply
 • 2020 15 birželio at 21:18
  Permalink

  Čia, turbūt, didesnė afiora nei tas oro uostas?

  Reply
 • 2020 15 birželio at 21:13
  Permalink

  Nenustebsiu, jei po šios kadencijos M.Nasevičius taps milijonieriumi, o V.Tomkus milijardieriumi, nors norėtūs, kad taptų kaliniais 😉

  Reply
 • 2020 15 birželio at 19:33
  Permalink

  praleista galimybė greitai ir kokybiškai renovuoti savivaldybei svarbius energetiškai nuostolingus ir neišvaizdžius visuomeninius pastatus. Viešo ir privataus sektorių partnerystė (VPSP) suteikia galimybę pasinaudojus fondų lėšomis kuo skubiau spręsti šias problemas. Daugiabučių renovacijos pavyzdžiai kalba patys už save, tik čia finansavimo šaltinis- bankai.Anksčiau ar vėliau šiuos ir eilę kitų pastatų reikės renovuoti. Tik renovacijos kaina gali išaugti tiek, kad geriau bus tuos pastatus nugriauti ir statyti naujus. Mero pavaduotojui patarčiau pasikalbėti su renovuotų daugiabučių gyventojais ir tuomet gal jis supras, kokį taupymo efektą duoda vien tik namo apšiltinimas, o apie VPST pradžiamokslį galima pasiskaityti vikipedijoje, jei niekas nesugeba paaiškinti suprantamai, jog norint ką nors keisti reikia pradėti keistis pačiam.

  Reply
  • 2020 15 birželio at 20:41
   Permalink

   Taip, renovuoti reikia, bet tik aiškiomis ir skaidriomis sąlygom bei sutartimis, o ne sutartimis šakėm ant vandens pasirašytomis kaip nori meras.

   Reply
  • 2020 16 birželio at 7:51
   Permalink

   Juozai, o kas tu esi? Neklausiu asmeniškumų – gimimo datos, šeimyninės padėties, lytinės orientacijos, batų išmieros ir t.t. Paprasčiausiai noriu suprasti kas tu per žmogus – išsilavinimas, tikėjimas, auklėjimas ir panašiai. Taip, Juozai, tu teisus, kad daug ką reikia renovuot, gal kai ką ir griaut, bet tai turi būti daroma aiškiai ir skaidriai, o toks rajono valdžios projektas be aiškumų ir klastingas juk gula ir ant savivaldybės darbuotojų atsakomybės, skolos guls ne tik ant mūsų vaikų, anūkų, bet ir proanūkių pečių. Nesuprantu kodėl meras V.Tomkus ir administracijos direktorius M.Nasevičius primygtinai reikalauja tarybos narių pasirašyti tokį neaiškiai apgailėtiną projektą, mano nuomone, tai tik vagys, žulikai ir aferistai gali pasirašyti ir teigti tokį projektą. Tai tegu meras su administracijos direktoriumi ir teikia tą projektą ir prisiima visišką atsakomybę sau, juk jie politikai, valdininkai, tai turėtų elgtis skaidriai ir atsakingai. Juozai, manau, kad esi protingas ir išsilavinęs žmogus ir supranti, kad toks projektas atrodo lyg didelė afera. Juozai, o gal tu ne Juozas, o meras ar administracijos direktorius, ar mero patarėjas, ar jų atstovas, kad nutyli šio projekto tikruosius faktus ir kylančias grėsmes?

   Reply
   • 2020 23 birželio at 9:31
    Permalink

    Jei yra geresnis sprendimas renovuoti šiuos ,, prasmirdusius“ pastatus – tai ko tylite, siūlykite savo sprendimo būdus. Aišku geriausia nieko nedaryti, tuomet ir atsakomybės nereikia prisiimti. Projekto dar nėra, o jis jau įvardijamas kaip afera. Tam ir yra projektų vertinimo agentūros, STT, FNTT, kontrolės įstaigos, kad stebėtų ir kontroliuotų, kad viskas vyktų skaidriai. Patariu pasiskaityti ,,Investuok Lietuvoje“ tinklalapį ir pasidomėti VPST suteikiamomis galimybėmis ir įgyvendinamais projektais.

    Reply
 • 2020 15 birželio at 18:51
  Permalink

  O kodėl M. Mitkus nepalaikė D. Vilimo ir valstiečių, o stojo konservatorių pusėn? Gal dėl senatvinis marazmo taip diedukas pasielgė, o gal ir jam koks plaukas nubyrės nuo tos katės maiše?

  Reply
  • 2020 16 birželio at 9:04
   Permalink

   Gaus baudos lapelį už nušiktą senamiestį ir greitai persigalvos. Mačiau seniūnė antrame aukšte raudonais žandais sukaitusi laksto, gal jau ruošia popierius?

   Reply
 • 2020 15 birželio at 18:48
  Permalink

  O ko stebitės, ar gi tai pirma rajono valdžios afera?

  Reply
 • 2020 15 birželio at 13:37
  Permalink

  Paskutiniu metu Vytenis Tomkus ir Mindaugas Nasevičius labai išgarsėjo ,tik gaila kad iš blogosios pusės.manau kad ir prieš tai angelais nebuvo tik niekas jų juodų darbelių nepaviešino.mes pasistengsim iškelt į viešumą jų „gerus“darbelius.na o ar neįmanoma jų atstatydint kol jie mums skolų visiems ant sprando neuždėjo?

  Reply
 • 2020 15 birželio at 12:48
  Permalink

  Gyventojams butus renovuoja tokiu pačiu principu, vieno gyventojo interesai nieko nelemia. Politikai turėjo būti bent kažką kažkiek kažkaip viena ausim girdėję kažkur gatvėje. Bet kai gyveni prie Elektėnų, Palomenėje ar Grigiškėse, taip ir gaunasi. Sustabdė gerą reikalą.

  Reply

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *