Kaišiadorių vizija – tapti sveikatos sistemos reformos lyderiais?

Dėl COVID-19 pandemijos dar neatsitiesusių sveikatos priežiūros ir gydymo įstaigų laukia naujas iššūkis – ruošiamasi įgyvendinti europinėmis lėšomis finansuojamą sveikatos sistemos reformą. Reforma – panašu, yra jau nuolatinė Lietuvos sveikatos priežiūros sistemos būklė. Tad tikėtina, kad pokyčiai palies ir ilgą laiką stagnavusias Kaišiadorių gydymo įstaigas.

Praėjusią savaitę Kaune Sveikatos apsaugos ministerija pristatė įstaigų tinklo reformą, kuriai planuojama skirti beveik 800 mln. eurų. Ministerijos projekte numatyta visoje Lietuvoje mažinti aktyvaus gydymo lovų skaičių ir integruoti greitosios pagalbos sistemą. Ministerija pristatydama reformą pasiūlė savivaldybėms pačioms atlikti joms pavaldžių pirminės sveikatos priežiūros įstaigų, buvusių poliklinikų ar mažų ligoninių (kai lovų yra mažiau nei 90) pertvarką. Tokiu būdu savivaldybės įstaigų pagrindu, būtų sukurti bendruomenės sveikatos, ilgalaikės priežiūros paslaugų tinklai, taip pat struktūriškai arba funkciškai per bendradarbiavimo sutartis būtų sujungiamos sveikatos priežiūros įstaigos. Tad savivaldybės turės pačios priimi politinius sprendimus.

Viceministrė D. Jankauskienė pabrėžė, kad savivaldybėse esančios mažosios gydymo įstaigos gali ir neiti planuojamų reformų keliu, t. y. nedaryti nieko. Tačiau tokiu atveju mažosios ligoninės ir PSPC liktų be reformai numatomų skirti europinių lėšų. Tad viceministrė pakvietė Kaišiadorių rajono savivaldybės merą V. Tomkų būti lyderiu ir dalyvauti pilotiniame sveikatos priežiūros įstaigų tinklo reformos modelyje bei gauti pilną pilotinio modelio finansavimą ir užtikrintas konsultacijas.

Panašu, Kaišiadorių rajono savivaldybės meras, po oro uosto idėjos fiasko, šioje reformoje gali rasti naujos veiklos. Nes čia būtų visos reikalingos sudedamosios – inovacijos, lyderystė ir investicijos.  Tiesa, tam būtų ir tam tikrų iššūkių – savo skunduose ligoninės darbuotojai dalinosi nuogąstavimais, kad ilgus metus nepajudinama dabartinė ligoninės vadovė galimai yra itin naudinga mero aplinkai. Taigi, turėtų būti įdomu – kažkam tektų laviruoti tarp lyderystės ir protekcionizmo. Ir svarbiausia, kad tai nevyktų sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo sąskaita.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *