Kodėl valdančiuosius taip svaigina?
Šį kartą savo dėmesio ir įžvalgų skirsime ne vietos valdžiai, bet ir šalies parlamentui. Nes parlamentarų pastarosiomis dienomis dėliojami dėmesio prioritetai iliustruoja iškreiptą situaciją visos šalies politikoje. Kai koncentruojamasi į šalutinius dalykus, tačiau didžiosios problemos nėra matomos. Tačiau apie viską iš eilės.
Audringų diskusijų Seime palydėtas narkotikų dekriminalizavimo klausimas ketvirtadienį sulaukė reikiamo parlamentarų palaikymo ir įveikė laiptelį “Už”. Už projektą balsavo 63, prieš buvo 60, o susilaikė du parlamentarai. Kad įstatymas būtų priimtas beliko paskutinis balsavimas.
Ir Lietuva savaitgalį užvirė lyg virinamas pienas – socialiniuose tinkluose prasidėjo tikros audros. Leisime sau pacituoti keletą pastebėjimų iš socialinių tinklų. Juos savo paskyroje surinko ir susistemino visuomenininkė ir tinklaraštininkė Antanina Strumilienė:
„Pagal visus požymius Seimas elgėsi kaip narkomanas, kuris dėl dozės padarys bet ką. Jo nesustabdys jokie argumentai, nei visuomenės nuomonė, nei artimųjų maldavimai. Dėl dozės jis paaukos net artimuosius, kaip Jurgis Razma, kurio rankos, balsavusios UŽ, nesustabdė net dukros, įkliuvusios į narkomanijos liūną, likimas.” – rašoma viename iš pastebėjimų.
„Seimo pirmininkė nenusileido nei gražiuoju, nei piktuoju pareikštiems teisėtiems reikalavimams perbalsuoti, nes pritarta buvo vos vieno balso persvara, o vieno opozicijos atstovo balsas dėl techninių priežasčių nebuvo užskaitytas.” – komentare po vieno iš žiniasklaidos kanalo žinia rašo Antanas J.
„Tikroji Seimo narkomanų – politikų dozė yra pinigai ir valdžia. Tą kiekvienas suprantame. Tai yra jų narkotikas, dėl kurio jie pasiryžę bet kam. J”, – rašo Valdas V.
“Ir čia vadinasi „tarnystė Lietuvai ir Lietuvos žmonėms? Kokie jie „krikščionys”? Kokie jie „konservatoriai”? Žodyne dar neatrasti žodžiai jiems apibūdinti. Olia lia. Ir Švietimo ministrė už „laisvę papūgoms” – už narkotikus, už kanapes. Pedagogai, auklėtojai, socialiniai darbuotojai, įstaigų vadovai iš visų jėgų kovoja su priklausomybėmis, o ministrė UŽ? Klausyk, Šiugždiniene, kur jūs velkat Lietuvą ir kokią ateitį vaikams ruošiat?”, – emocingai rašoma viename iš pastebėjimų mokytojų grupėje.
„O kaip vyko pats Seimo posėdis. Gėda Čmilytei. Kas jai suteikė teisę neleisti pasisakyti, išjunginėti mikrofonus, bobiškai replikuoti, neleisti perbalsuoti. Juk tada viskas būtų buvę kitaip. Gėda buvo žiūrėti. Gal poniai Čmilytei, išvariusiai Dievą ir pačiai užėmusiai jo sostą, atrodo, kad tiesos įrodyti neįmanoma? Kad jos pareigos amžinos?”, – kitoje FB grupėje pastebėjimais dalinosi Aušra M.
“Čmilytės buvo prašoma šio klausimo šiandien nesvarstyti, nes surinkti 31 parlamentaro parašai dėl ekspertinio vertinimo. Bet Viktorija išvartė klausimą savaip ir rėžė, kad „Jūsų parašų surinkimas nėra priežastis šio klausimo nesvarstyti”, – porcedūriniais veiksmais komentuodamas stebėjosi Tomas.
Panašu, kad nuo narkotikų dekriminalizavimo projekto Lietuvoje nebus lemta išsisukti. Artimoje ateityje arba šioje kadencijoje, kurios liko apie 2 metus, bus pasiektas tikslas turėti savo kišenėje mažą kiekį narkotinių medžiagų, vakar buvo padėtas pirmas žingsnis link to. Situacija man asmeniškai ir manau daugeliui jūsų nėra priimtina, bet atsiminkit, kad medalis visada turi dvi puses. Tad ir šioje situacijoje galimi du scenarijaus variantai. Bėda yra tame, kad Seimūnai visus savo norus sprendžia už durų neatsižvelgdami į visuomenės nuomonę. Jie visiškai nepristato tolimesnės programos kaip turėtų atrodyti ateityje jų priimtas įstatymas – projektas, kokie būtų jo pliusai ir minusai.
Yra ir dar vienas aspektas. Tai priroritetai. Kardai traukiami dėl narkotikų legalizavimo, dėl gėjų partnerysčių, tačiau pamirštamos realios problemos ir iššūkiai. Štai ekonominių galvosopių šiuo sudėtingu laikotarpi turime į valias. Tačiau tai kas svarbu, kažkodėl paliekama antrame plane. Nes didūs valdančiųjų vizionieriai turi aukštesnių svajonių. Panašūs principai veikia ne tik parlamente, bet ir vietos savivaldoje. Kur vietoje kasdienių reikalų sprendimo, mieliau svaigstama apie šlovingos ateities vizijas su visokiais kosmodromais.