Kokia ateitis laukia konservatorių?
Sekmadienį baigėsi balsavimas Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos pirmininko rinkimuose. Visoje Lietuvoje komisijoms suskaičiavus balsus, TS-LDK pirmininko rinkimuose daugiausiai balsų surinko Laurynas Kasčiūnas – 13 488 balsų.
Antra likusi Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė yra viešai įspėjusi, kad L. Kasčiūnui laimėjus partijai neva gali grėsti suradikalėjimas. Tad šia tema žurnalistas Tomas Čyvas kalbina politikos apžvalgininką Gedrių Kiaulakį.
Žemiau – politikos apžvalgininko komentaras:
„Radikalumo sąvoka, kaip žinia priklauso nuo atskaitos taško. Stalininiams bolševikams socialdemokratai buvo “socialfašistai”. Tad kas konkrečiam žmogui yra radikalas – priklauso nuo jo paties pažiūrų, kurios dažniausiai priklauso nuo vyraujančių tendencijų visuomenėje.
Vakarų demokratijose pastaraisiais dešimtmečiais aiškiai dominavo multikultūralizmo/LGBT/woke ir panašūs diskursai, kurių kontekste net ir gana nuosaikūs nacionalistai ar krikščionys jau buvo laikomi radikalais, kurių reikia vengti.
Pastaruoju metu, tiek dėl aštrėjančios geopolitikos (auga Azijos despotijų bloko Kinija/Rusija/Iranas agresyvumas), tiek dėl vidinių nuostatų pokyčių (standartinis biurgeris dažniausiai kreivai žiūri į tokius reiškinius, kaip translyčiai ir imigracija, tik kurį laiką nedrįso to deklaruoti) – švytuoklė sukasi į konservatyvesnę pusę. Laurynas Kasčiūnas puikiai atitinka besikeičiančius globalius trendus, tad jo sėkmingas šuolis nėra joks siurprizas. Tai kad jį visaip kaip pravardžiuoja ir net ėmėsi tokių nešvarių triukų, kaip skaičių magijos akcentavimas telefono numeryje – ne kiek nesumažins jo populiarumo, nes net ir labai pikti užkeikimai negali įveikti globalių trendų.
Prieš Antrąjį Pasaulinį Karą prieš Didžiojoje Britanijoje Chamberlainas buvo labai respektabilus, patyręs, išlaikytas, santūrus politikas – o Churchillis buvo laikomas nesusitupėjusiu radikalu/marginalu. Kuo viskas baigėsi? Žinoma.
Tomas Čyvas