Neliečiamieji. Laiškas šalies prezidentui iš Pravieniškių

„Kaišiadorių žinios“ gavo kaip pranešimą spaudai išplatintą viešą laišką šalies Prezidentui, kurį pasirašė Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos Kauno apskrities policijos ir kitų teisėsaugos darbuotojų profesinės sąjungos skyrius. Beprarandantys viltį pareigūnai kreipėsi į šalies vadovą neapsikentė, kaip rašoma laiške, įstaigos direktoriaus despotizmo ir nusikalstamo aplaidumo vykdant savo darbą. Pareigūnai leidžia suprasti, kad Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos vadovas Dainius Sušinskas galimai turi įtakingų užtarėjų, kurie dangsto jo veiklą. Nes paprastai tokiais atvejais lekia galvos ir postai, bet tik ne Pravieniškėse. Štai, kai prieš kurį laiką iš kolonijos per klaidą buvo paleistas bausmės dar neatlikęs kalinys, D. Sušinskas tai įvardino kaip žmogišką klaidą. Bet juk visi Pravieniškių nuteistieji pro gortas į pasaulį žvelgia irgi dėl vienokių ar kitokių žmogiškų klaidų. Negi tarp pareigūnų atsirado neliečiamųjų, kurie už nieką nėra atsakingi? Dalinamės su jumis pareigūnų laišku šalies Priezidentui.

_____________________________________________________________

Apie keistus nacionalinės kadrų politikos ypatumus ir padėtį Pravieniškių pataisos namuose – atvirojoje kolonijoje. Kreiptis į Jus paskatino ne tik pastarųjų metų įvykiai, bet ir Kalėjimų departamento, Teisingumo ministerijos abejingumas. Šių institucijų vadovybė ne tik ignoruoja pataisos namuose dirbančių pareigūnų, jų profsąjungos apeliacijas, bet ir demonstruoja visišką abejingumą atsainiai stebėdama žiniasklaidos jau plačiai aprašomus faktus, visiškai nereaguodama į kritiką.

Kaip puikiai informuota ir Teisingumo ministerija, ir Kalėjimų departamentas, įstaigos direktorius Dainius Sušinskas, siekdamas atsikratyti resocializacijos skyrių viršininkais, kurie yra aktyvūs profsąjungos nariai ir dažnai prieštarauja abejotiniems ir neskaidriems administracijos sprendimams, inicijavo resocializacijos padalinių reformą. Jos esmė – tris skyrius sujungti į vieną, leisti kilnoti darbuotojus iš vieno padalinio į kitą, kam prieštaravo profsąjunga, kurios argumentai anksčiau buvo pripažinti teisingais ir minėta reforma sustabdyta. Dabar sumanymas atgaivintas ir stumiamas buldozeriu.

Resocializacija yra labai jautri ir atsakingo požiūrio reikalaujanti sritis, kuri negali būti darkoma ir iškraipoma abejotinos vertės eksperimentais, reikalingais tik tam, kad D. Sušinskas ar bet kuris kitas vadovas galėtų susidoroti su jam netinkančiais, drįstančiais paprieštarauti pavaldiniais. Tai yra tas pats, kas ambicingas ligoninės vadovas imtų vidury operacijos kaitalioti vietomis chirurgus, nes tas ar anas jam nepakankamai lojalus. Tokie sumanymai, kaip jau ne kartą ir viešai, ir raštuose Teisingumo ministerijai bei Kalėjimų departamentui, ir pokalbiuose su šių institucijų vadovais išaiškinta, rodo tik viena: Pravieniškių pataisos namų administracija visiškai nėra įsigilinusi į mūsų skyrių darbo specifiką, nes atskirų skyrių pareigūnai dirba su skirtingų kategorijų nuteistaisiais. Pažymėtinas šioje situacijoje ir Teisingumo ministro melas apie nuolat stiprinamą nuteistųjų resocializaciją pataisos įstaigose, kai Pravieniškių pataisos namuose-atvirojoje kolonijoje ši sritis akivaizdžiai sunaikinama klusniai tą darant tam pačiam direktoriui D. Sušinskui.

Maža to, stebina ir tai, kad D. Sušinskas tapo visiškai neliečiamu ir nepajudinamu asmeniu, kažkieno favoritu, kuriam lyg nuo žąsies vanduo nulaša visi skandalingi faktai, susiję su jo institucijos veikla.

Prieš porą savaičių Pravieniškėse jau antrą kartą „per klaidą“ paleido nuteistąjį, tačiau departamentas net nepradėjo tyrimo dėl šio fakto. Pareigūnai kreipiasi į teismus dėl D. Sušinsko savivalės, skundžiasi ministrui, departamentui, tačiau niekas nė krust.

Būtų suprantama, jei taip atlaidžiai, taikant tuos pačius standartus būtų žvelgiama visais atvejais, tad palyginkime. Kai 2019 m. Kybartuose per klaidą įsigudrinta paleisti nuteistajį kokaino prekeivį, atsakė už tai visa institucijos valdžia, buvo iškeltos bylos paskirtos didžiulės baudos, vadovai prarado savo postus. Kuo labiau nusipelnęs ir kam toks bei dėl ko brangus ponas D. Sušinskas? Sakysite – nekaltumo prezumpcija? Bet čia kalbame ne apie baudžiamąją atsakomybę, o standartų vienodumą, valstybės tarnybos prestižą.

Kalėjimų departamentas kur kas principingiau elgiasi ir kitais atvejais, kai kalbama ne apie D. Sušinsko vadovaujamos institucijos bėdas. Jis juk visai neseniai pradėjo tyrimą dėl Laisvės atėmimo vietų ligoninės direktoriaus Ramūno Šilobrito ir dar dviejų įstaigos vadovų, įtariant galimą piktnaudžiavimą ir tarnybos pareigų neatlikimą. Nuo pareigų atliekant tyrimą laikinai nušalintas R. Šilobritas, taip pat direktoriaus pavaduotojas Tomas Bartninkas ir Saugumo valdymo skyriaus viršininkas Vidas Jasaitis, informavo Kalėjimų departamentas. Kalėjimų departamento vadovas Virginijus Kulikauskas teigė, kad tyrimas pradėtas rugsėjo 10 dieną „gavus tam tikrų duomenų, kad įstaigoje netinkamai kontroliuojamas ir organizuojamas nuteistiesiems draudžiamų daiktų paėmimas ir apskaita“.

Juk ir daugelio kitų valstybės institucijų ir joms pavaldžių įstaigų, ligoninių vadovai buvo atleisti ar nušalinti nuo pareigų vos tik jiems pareikšti įtarimai arba net pateiktos kažkokios slaptos pažymos, kurias vėliau teismai pripažino niekinėmis. Taip galima paminėti Nacionalinės mokėjimo agentūros vadovo Eriko Bėronto situaciją, Nacionalinio kraujo centro vadovės Joanos Bikulčienės epopėją. O juk šių institucijų, kitaip nei Pravieniškių pataisos namų vadovų veikla nei viešais skandalais, nei darbuotojų signalais prieš tai paženklinta nebuvo. Šiaulių, Panevėžio, Kauno ir Vilniaus ligoninių vadovai buvo nušalinami nuo pareigų vien todėl, kad jų darbuotojai „vienokiomis ar kitokiomis aplinkybėmis turėjo problemų su teisėsauga“ (čia sveikatos ministro Aurelijaus Verygos formuluotė).

Vos pareiškus įtarimus Lietuvos Kelių direkcijos vadovui Moliui, jis ne tik buvo nušalintas nuo pareigų, tačiau neteko ir anksčiau jam suteikto Valstybės apdovanojimo, kurį anuliavo kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė. Ar taip principingai turi būti elgiamasi su visais? Vienodai principingai griežtai ar vienodai principingai atlaidžiai?

Atsakyti į šiuos klausimus būtina, nes tokia keliagubų standartų politika ne tik sukuria nenormalią atmosferą konkrečioje institucijoje, bet ir stipriai griauna valstybės prestižą, demotyvuoja viską matančius piliečius. Pati valstybės tarnyba imama vertinti kaip vieta, kurioje karjeros sėkmę bei stabilumą lemia ne darbo rezultatai, o viršininkų ar politikų priedanga, pažintys ar, prekyba poveikiu ir kitokie neskaidrūs (netgi gerokai drumzlini) reiškiniai. Jūsų Ekscelencija, kaip valstybės vadovas, pats prisiekęs būti vienodai teisingu visiems, turėtų pareikalauti taip elgtis ir šalies institucijų vadovų, idant niekam Lietuvos Respublika savo pačios piliečių tarpe neatrodytų šalimi, kurioje esama „lygesnių už kitus“. To iš Jūsų ir tikimės.

Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos Kauno apskrities policijos ir kitų teisėsaugos darbuotojų profesinės sąjungos skyrius

11 thoughts on “Neliečiamieji. Laiškas šalies prezidentui iš Pravieniškių

 • 2020 30 rugsėjo at 19:47
  Permalink

  Nežinau kurios tai stovyklos užsakytas straipsnis, bet tai meškos paslauga tam pačiam socdemų kandidatui A. Radvilai. Įsivaizduokit, kad A. Radvila jums viešai atlieka išpažintį – taip buvau paklydęs nuo Dievo ir teisingumo, kenkiau kitiems dėl savanaudiškų tikslų, bet Šakių teismo įpareigotas buvau žmonos psrauklėtas? Na rinkėjai patiki tokiais.

  Reply
 • 2020 30 rugsėjo at 19:31
  Permalink

  Visi mes ne be nuodėmės ir nesam šventi, tas pats ir socdemų Radvilas. Na ir kas kad kažkada nusidėjom, padarėm nusikaltimą ir panašiai, bet jei savo kaltės iš pirkome, tai ar negalime bųti geri? Juk ir tą patį Radvilą teismas nubaudė už nusikaltimą, bet jis bausmę atliko, be to jį ir žmona perauklėjo teismo liepimu. Tai gal tikrai jam tai į naudą ir jis pasikeitė – iš šėtono tapo angelų?

  Reply
 • 2020 30 rugsėjo at 19:25
  Permalink

  Oi, nejuokykit, jau ten Pravienuose N metų bledstva dedasi. Ar pamenate, kai teisėjo Kiauliaakio, advokato Kuznes ir prekybininko Radvilioko šutvė už kyšius kalinius anksčiau laiko paleidinėjo. Buvo prikirpti ir teisėsaugos, bet išsisuko. Gal dėl to pramogų ir konferencijų centre buvo surengtas padėkos balius teisėjams?

  Reply
 • 2020 30 rugsėjo at 15:35
  Permalink

  Gerbiamas ministre Jankevičiau, ar neišeina niekaip suprasti, kad Pravieniškėse ir ne tik, ir pareigūnai ir nuteistieji ir šiaip stebėtojai ima galvoti apie Jus labai negerai? Gal jūs kažkaip priklausomas nuo to pono Sušinsko? Kokioje Europos Sąjungos šalyje, o net ir gūdžiuose sovietuose jūs manote esant įmanoma padėtį, kuomet porą kartų paleidžiami nusikaltėliai dėl to, kad kažkas suklydo??? Žmogus lyg ir mokytas esate, tad turėtumėte suprasti, kad vienineėlis įmanomas tautosakos verdiktas apie jus liks, kad buvote nupirktas. Negi taip patinka? Ar tikrai reikia žiniasklaidos ir prezidentūros tarpininkavimo?

  Reply
  • 2020 30 rugsėjo at 19:19
   Permalink

   Oi, tik nevarykit aukštom materijos, nes tiek nuteistiems, tiek daug metų buvusiam kalinių maitintojui „Pas Atjautą“ per daug aukštos materijos, juk pastarasis teturi tik šaltkalvio specialybę, o stabdžių kaladėlės sugebėdavo pakeisti geriausiu atveju Moskvičiui, bet ne Volgai. Na nusipirko jis dabar tą teisinį išsilavinimą Gariūnuose iš čigonų, bet tai nereiškia, kad tapo protingesniu ar tuo labiau sažiningesniu. Negi manote, kad teisėjų penėtojas nelegalia šerniena verslą pasidarė zonoje prekiaudamas makaronais? Nepasidarys navaro, jei į tuos makaronus neįfarširuoši narkozikų, ar kitos kontrabandos. Kažkaip greit Radviliokas patapo verslinyku po prekybos zonoje. Reiktų buvusį vandenų direktorių Aguikį apie tai pašnekint.

   Reply
 • 2020 30 rugsėjo at 11:52
  Permalink

  O tas D. Sušinskas kartais ne A. Radvilos korešas? Ar tik ne jie kartu kurvas pramogų centro džiakuziuose prausia?

  Reply
 • 2020 30 rugsėjo at 9:09
  Permalink

  Laiškai, skundai, žiniasklaida į trasą išeina kai susikerta kelių grupių interesai. Rajone net keli dvarų kumetynai pasiruošę jovalą žulikam virti – štai iš kur karo laužų dūmai kyla. Kur nusirito Respublika?

  Reply
  • 2020 30 rugsėjo at 11:49
   Permalink

   Niekam nepaslaptis, kad net ir kalėjime susikerta skirtingų politinių stovyklų interesai, ten savus į aukštus postus kiša tai socdemai, tai konservai ar valstiečiai. Matomai tie kalėjimai gera melžiama karvė. Turbūt ir A. Radvila prekybos kalėjime dėka iš autošaltkalvio tapo verslininkų? Berods ilgą laiką jis ten ir neteisėtai prekiavo, kol vadovavo jo bičas, bet, pasikeitus valdžiai, buvo išpi… su savo prekėm. Dabar, turbūt pritrūko pinigų, tai taikosi į seimą, kad visą Lietuvą galėtų prichvatizuos.

   Reply
 • 2020 30 rugsėjo at 8:18
  Permalink

  Geriausia šiame lageryje gyvenosi, kai jam vadovavo Kauno chebrytė, o maistą tiekė tas pats, kuris ir aukščiausio lygio teisėjus maitino savo įstaigoje, o dabar kartu su dar vienu buvusiu direktoriumi į seimą taiko. Tvarka bus.

  Reply
  • 2020 30 rugsėjo at 11:41
   Permalink

   Marozai, jūs turite galvoje socdemus – S. Agurkį ir A. Radvilą, kur vienas išgarsėjo nuvirtusia zonos tvora ir vairavimu prigėrus, o kitas teisėjų puota ir grasinimais muzikantams?

   Reply
 • 2020 30 rugsėjo at 6:13
  Permalink

  Tai nieks Lietuvoje ir nepasikeis kol valstybę valdys visokie konservatoriai, bolševikai-socdemai ir neaiškios kilmės valstiečiai.

  Reply

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *