Rinkimai galėjo būti suklastoti?

Po Seimo rinkimų pirmojo turo Lietuva pabudo lengvame šoke – preliminarūs rezultatai rodo, jog tradicinės, piliečių pasitikėjimą pelnusios partijos: socialdemokratai, Darbo, Tvarkos ir teisingumo partijos bei favoritais laikyti „Lietuvos sąrašas“ ar „Drąsos kelias“ tapo nustumtos į politinį užribį. Akivaizdus akibrokštas – ryškus konservatorių laimėjimas.

Balsavimo dieną rinkėjus papiktino VRK kompiuterinės sistemos sutrikimai, akivaizdžios saugumo spragos milijonus eurų kainavusioje sistemoje. Pasipylus kritikai dėl prastai organizuotų rinkimų, apie savo atsistatydinimą prabilo ir Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas.

Dar nesibaigus balsavimui, apie  rinkimų nedemokratiškumą pirmasis prabilo nušalintasis prezidentas Rolandas Paksas. Jį cituoja naujienų portalas diena.lt

„Kažkodėl man atrodo, kad šitie rinkimai įeis į Lietuvos istoriją kaip labiausiai nedemokratiški rinkimai“, – balsavimo dieną sakė R. Paksas. Jis negailėjo kritikos dabartinei Prezidentei bei išreiškė įsitikinimą, kad per rinkimus  jo vadovaujama partija turėjo surinkti ne  mažiau rinkėjų balsų, nei praėjusią kadenciją, tai yra – 9 parlamentarų vietos. Dabar TT po pirmojo  turo jau užsitikrino 5 vietas būsimajame Seime, skaičiuojant vien pirmojo turo balsus daugiamandatėje.

Gilus pasimetimas pastebimas ir  Kaišiadoryse – nei viena prognozė nerodė didžiulio politikos naujokės Laimutės Matkevičienės (LVŽS) atotrūkio nuo favoritų – Manto Adomėno (TS-LKD) ir Mariaus Muižiniko (LSDP).  Šiedu politikai buvo įsivėlę į aršią kovą, tačiau pakankamo piliečių dėmesio ir simpatijų, panašu, nepritraukė.

VRK duomenys po pirmojo balsavimo turo Kaišiadorių - Elektrėnų apygardoje.
VRK duomenys po pirmojo balsavimo turo Kaišiadorių – Elektrėnų apygardoje.

Pats M. Muižinikas atskleidė dar vieną  ligi šiol negirdėtą provokaciją ir savo  paskyroje socialiniame tinkle facebook.com paskelbė apie įžūlų pažeidimą balsavimo dieną Žiežmariuose. Pastebėjus provokatyviai priešų paskleistą draudžiamą agitaciją apylinkėje, ten pat suskubo atvykto dabartinis koalicijos partneris – Kaišiadorių rajono meras Vytenis Tomkus. „Meras griebė mamos telefoną ir tėškė jį į žemę“, – piktinosi politikas, kai stebėtoja dirbusi Mariaus mama pradėjo savo telefonu filmuoti pažeidėjus.

Toks konservatorių akibrokštas sudrebino pasitikėjimą ne tik politinėmis partijomis, bet ir  valdančiąja koalicija. Be to iš apylinkių pranešama apie gausybę neblaivių rinkėjų, pavežėjimų, draužiamo agitavimo ir balsų papirkinėjimo atvejų. Ar šie nedemokratiški nusikaltimai bus ištirti ir įvertinti, daug priklausys nuo VRK, tačiau pats Z. Vaigaskas, panašu, yra ramus – jis yra sakęs, kad šių rinkimų agitacinė kampanija, neva, vykusi korektiškai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.