AktualuKriminalaiNaujienosVerslas

Serialas „Giminės“. Pravieniškių versija

„Kaišiadorių žinios“ gavo mūsų rajono gyventojo laišką, kuriame jis dalinasi savo įžvalgomis apie Kaišiadorių rajone veikiančių įkalinimo įstaigų darbo specifiką. Tiksliau, korupcines giminysčių schemas, kuriose figūruoja ir puikiai mūsų rajone žinomi žmonės. Beje, šį laišką gavome ne tik mes – laiškas buvo adresuotas ir 15min tyrimų komandai, ir politikams, ir aukščiausiems mūsų šalies vadovams. Tad lauksime valdžios atstovų reakcijos ir dalinamės su jumis gautu pranešimu:

 

Būnant Kaišiadorių krašto gyventoju tenka prasilenkti su žmonėmis dirbančiais Pravieniškių pataisos namuose, o kadangi esu žingeidus per keletą stebėsenos metų susidariau vaizdą, kad čia galioja ne statutinė, o savotiška klanų tvarka. Atrodytų, po audito turėtų ateiti pokyčių laikas. Tačiau tuo netikiu, nes Pravieniškėse dar yra daug sisteminių bėdų, būdingų daugiau sovietmečio epochai, o ne moderniai XXIa. Europos valstybei. Pravieniškių prakeiksmas – giminyste pagrįsti administracijos ryšiai.

Paprasčiausia tai iliustruotų per kolonijoje veikiančias parduotuves veikiantis įtakos tinklas. Jau 20 metų kalėjimų sistemos parduotuvės išnaudojamos politinei įtakai, balsų pirkimui per rinkimus ar net draudžiamų daiktų patekimui (galimai net narkotinėms medžiagoms ir alkoholiui). Viešoje erdvėje buvo pastebėta, kad kalėjimų parduotuvės verslui buvo išnuomotos už neįtikėtinai mažą kainą. Tačiau net ir po nuskambėjusio audito niekas nepasikeitė, sutarties su tiekėjais niekas nepasivargino nutraukti. Viena iš įtikinamiausių priežasčių – glaudūs administracijos giminystės ryšiai, verslo bei politiniai interesai.

Daugiau nei dešimtmetį, be jokių konkursų, įkalinimo įstaigoje esančias parduotuves aptarnavo Kaišiadorių verslininko Algimanto Radvilos įmonės. Dabar A. Radvila yra ir įtakingas Kaišiadorių politikas, vietos savivaldybės tarybos narys. Pradžią šio verslininko monopoliui kalėjimų parduotuvėse padarė Remigijus Gliaudelis (tuometinis Kalėjimų departamento direktoriaus pavaduotojas), į aukštus postus protegavęs asmenis su artimais giminystės ryšiais buvusių įstaigų vadovams. Ir artimus minėtojo A. Radvilo aplinkai. Vėliau, po STT atliktų tyrimų, R. Gliaudelis buvo priverstas pasitraukti iš kalėjimų sistemos. Visai netikėtai Pravieniškių kolonijos vadovu tuomet tapo V. Ceslevičius, kuris netrukus A. Radvilos verslą iš Pravieniškių išmetė. Tačiau dar R. Gliaudelio gudriai sudėliota giminystės ir įtakos protekcionizmo schema įstaigoje išliko, o dirigentu joje liko A. Radvila, artimas buvusio Pravieniškių 3-iųjų pataisos namų direktoriaus Skirmanto Agurkio bičiulis ir bendrapartietis. Trumpai apibūdinsime šios schemos dalyvius ir jų ryšius.

Daiva Jūrienė – Skirmanto Agurkio  sugyventinė, personalo skyriaus viršininkė, dabar einanti įstaigos direktoriaus pavaduotojo pareigas, vietoje iš posto išversto Arvydo Stankevičiaus. Jos dukra Laura Jūraitė – Kalėjimų departamento viešųjų pirkimų skyriaus vyriausioji specialistė. Remigijus Gliaudelis – Daivos Jūrienės brolis. Šiuo metu jis yra LAVL personalo skyriaus viršininkas. Jo žmona Aurelija Gliaudelienė yra Lukiškių tardymo izoliatoriaus kalėjimo administracijos reikalų skyriaus viršininkė.

Kita giminystės linija. Tomas Bartninkas yra pataisos namų-atvirosios kolonijos direktoriaus pavaduotojas. Jo žmonos giminaitė yra Kaišiadorių verslininko A. Radvilos žmonos brolio žmona. Pravieniškių ūkio skyriaus viršininko pavaduotojas Gediminas Leonavičius ir turi sąsajų su A. Radvila – jo pusseserė yra A. Radvilos brolio žmona. Beje, pats G. Leonavičius buvo parduotuvių nuomos konkurso komisijos pirmininku, kur be vargo laimėdavo A. Radvilos valdomos įmonės. Su A. Radvilos ir T. Bartninko aplinka Pravieniškių kolonijoje artimų sąsajų turi virš 40 įvairių grandžių pareigybių asmenų.

Įkalinimo įstaigų vadovybę ir A. Radvilą sieja ne tik minėti giminystės ryšiai. Robertas Krikštaponis – naujai laimėjęs Kalėjimų departamento (KD) direktoriaus konkursą. Jis yra Afganistano karo veteranas, Afganistano karo dalyvių asociacijos narys. Tuo tarpu Algimantas Radvila taipogi yra Afganistano karo veteranas, aktyvus Afganistano karo dalyvių asociacijos finansinis rėmėjas. Tad A. Radvilai, kuris visuomet turėjo ir vis dar turi verslo bei politinių interesų įkalinimo įstaigose vėl atsiranda tiesus kelias į aukšto rango vadovų kabinetus. Nors viešoje erdvėje deklaruojama kad kalėjimų sistema valoma ir skaidrėja, tačiau realybėje ir toliau minėto verslininko aplinkos žmonės skverbiasi į aukščiausius Kalėjimo departamento ir jam pavaldžių įstaigų postus, kur gali įtakoti A. Radvilai naudingus viešųjų pirkimų rezultatus. Tad kyla natūralus ir ganėtinai piktas pilietiško žmogaus klausimas – kada baigsis klanų klestėjimas kalėjimų sistemoje ir reikalingų žmonių protegavimas?

Prisegtuke prikabinu giminystės schemą iliustruojančią esamų ir buvusių kalėjimų sistemos pareigūnų sąsajas su verslininku bei politiku Algimantu Radvila.

Gal aš esu naivus lietuvis, bet vis dar laikausi nuomonės, kad idealizmas ir tikėjimas yra progreso varikliai valstybės evoliucijoje. Lietuva tik tuomet bus šiuolaikiška, turtinga ir dinamiška Europos valstybė, kai mes sugebėsime galutinai išrauti sovietmečio palikimą ir nusikalstamo pasaulio ryšius primenančias nesąžiningo verslo schemas.  Visose srityse, ne tik reformų beveik nepaliestoje kalėjimų sistemoje. Mes negalime užsimerkti. Ir mes turime apie tai šnekėti. Vardan Lietuvos gerovės. Todėl viliuosi, kad šis mano laiškas neatsidurs šiukšlių dėžėje. Kad skaidrumas ir tiesa yra svarbūs ir jums. Todėl viliuosi, kad sulauksiu jūsų atsakymo į šį laišką.

Priede – giminystę iliustruojanti schema:

Dokumentas3

 

2 thoughts on “Serialas „Giminės“. Pravieniškių versija

  • Virginijus

    Autorius „pamiršo” dar vieną praktiškai galingiausią giminystės liniją – buvusio Pravieniškių 2-ųjų pataisos namų-atvirosios kolonijos direktoriaus Alfredo Drazdžio.

    Reply
  • Danutė.A.

    Kur bepažvelgsi visur pilna to parazito Radvilos. Atrodo ir beraštis, be intelekto žmogysta, bet sugeba įsisukti visur. Na taip, parazituot proto nereikia, pakanka naglumo ir chamiškumo.

    Reply

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *