Specialiosios tarnybos masiškai klausosi žurnalistų pokalbių?
Tai nėra lokali žinia, aktuali tik Kaišiadorių kraštui. Juo labiau, šis tekstas iliustruoja tik ganėtinai specifinės profesijos žmonių bendruomenės aktualijas. Tačiau tai skampa kaip savotiškas perspėjimas visiems tiems, kam svarbios pamatinės demokratijos ir žodžio laisvės vertybės – gali būti, kad specialiosios tarnybos mūsų šalyje masiškai klausosi žurnalistų pokalbių.
Naujienų agentūra BNS kreipėsi į Teisėjų tarybos pirmininką Gintarą Kryževičių, generalinio prokuroro pareigas einantį Darių Raulušaitį ir Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovą Saulių Urbanavičių dėl masinio žurnalistų pokalbių klausymosi.
Prokuratūra informavo, kad ikiteisminiame tyrime dėl valstybės paslapties atskleidimo ir piktnaudžiavimo buvo klausomi ir įrašinėjami septyniolikos (!) naujienų agentūros esamų ir buvusių darbuotojų pokalbiai telefonu.
Žurnalistų pokalbių klausymasis šiurkščiai pažeidžia žiniasklaidos laisvę ir yra visiškai nepriimtinas demokratinėje teisinėje valstybėje. Šios procesinės prievartos priemonės buvo neproporcingos, galėjo sukelti grėsmę atskleisti konfidencialius informacijos šaltinius ir be pagrindo pažeidė žurnalistų privatumą.
Apie slaptus tyrimo veiksmus Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras naujienų agentūrą BNS informavo pirmadienį. Pokalbių klausymąsi sankcionavo Vilniaus miesto apylinkės teismas. Teismo nutartį dėl slaptų tyrimo veiksmų svarstoma skųsti Vilniaus apygardos teismui.
Vilniaus apygardos teismas dar pernai gruodį paskelbė, kad šiame tyrime Vilniaus miesto apylinkės teismas prokuroro prašymu buvo neteisėtai sankcionavęs kratą BNS redaktorės namuose ir įpareigojęs ją atskleisti informacijos šaltinį.