Švenčių dūmai, sąskaitų liepsna
Dalinamės “Kaišiadorių miesto bendruomenės” FB paskyroje publikuotu straipsniu apie mūsų rajono bėdas.
2025-ieji prasidėjo augančiomis sąskaitomis beveik kiekvienam Kaišiadorių rajono gyventojui. Vanduo, šildymas, karštas vanduo, atliekų išvežimas – viskas pabrango, o atlyginimai liko ten pat. Kai kas tai vadina infliacija, kiti – neišvengiamu procesu, tačiau realybė tokia, kad žmonės moka daugiau, o Kaišiadorių valdžia vis labiau primena tą turtingą poną, kuris šampanu taškosi iš balkono, kad minia apačioje nepastebėtų, kaip brangsta duona.
Nuo 2024 m. rugsėjo 1 d. Kaišiadorių rajone pradėjo galioti nauji UAB „Kaišiadorių vandenys“ įkainiai – geriamojo vandens ir nuotekų kaina padidėjo nuo maždaug 3,18 €/m³ iki 3,85 €/m³, tai sudaro apie 21 % augimą. Šildymo kainos ėmė augti nuo 2024 m. spalio, o didžiausi šuoliai fiksuoti 2025 m. sausį–vasarį – kai kur šilumos kaina kilo net 25–30 %. Karšto vandens tarifo augimas proporcingai sekė šildymo kainos augimą. Atliekų išvežimas Kaišiadorių rajone per 2024 m. pabaigą ir 2025 m. pradžią vidutiniškai brango 10–15 %, o kai kuriose seniūnijose – dar daugiau.
Vidutinė trijų asmenų šeima dabar per metus vidutiniškai sumokės apie 700 € papildomų išlaidų sumą, kuri daugeliui šeimų atitinka metines išlaidas vaikui aprengti, būstui remontuoti ar bent jau padengti būtiniausias kasdienes išlaidas. Ir visa tai vyksta ne dėl gamtinių ar neišvengiamų veiksnių, o dėl vietinės valdžios abejingumo bei prioritetų, kurie matuojami ne gyventojų poreikiais, o rinkimų grafiku. Žmonės gyvena butuose, kuriuose šildymas tampa prabanga, o sąskaitos – kasmėnesinis smūgis šeimos biudžetui. Kaišiadorių šilumos kaina dar visai neseniai buvo viena aukščiausių šalyje. Tačiau vietoj viešos diskusijos – šventinis jubiliejus. 435 metų sukaktis? Garbinga, bet ar tikrai verta tiek?
Tuo metu Kaišiadorių miestas švenčia – 435 metų jubiliejus, scena, apšvietimas, koncertai. Fejerverkai keičia šilumos kainų lenteles, o girliandos – atliekų išvežimo tarifus. Ir viskas – kad tik atitraukti dėmesį.
Įspūdis toks, kad kažkas labai stengiasi sukurti „gera nuotaika besiremiantį įvaizdį“. Panašu, kad susiformavo iniciatyvi grupė, kuri mieliau investuoja į skulptūras nei į vamzdynus – 26 500 € lapei, 6500 € metalo skulptūroms, nauji stotelių stogai – ne dėl lietaus, o dėl reklamų fono.
Tuo tarpu Rumšiškės, Žasliai, Kruonis, Darsūniškis – miesteliai su kur kas senesnėmis šaknimis – vis dar laukia savo dėmesio. Kruonis galėtų būti traukos centru, jei tik būtų rimtai į jį investuojama. Deja, kol kas jame dažniau girdėti praeities aidai nei ateities planai.
Taip, šventės vyksta ir miesteliuose, tačiau jų mastas – neproporcingas. Kai kur tik vietinių žmonių pastangomis pavyksta išsaugoti tradicijas. Kai kur – „duodama“ dėl vaizdo. Bet tuo pat metu centre – ekranai, scena, iškilmingi žodžiai ir biudžetas be mažų raidžių.
Tuo tarpu Žiežmariai – miestas, kuris turėtų būti vizitinė kortelė – stovi pamirštas, su nykstančiu senamiesčiu, kuris vietoj turistų traukia tik paukščius ir liūdną nostalgiją. Ši vieta – ne tik praeitis, bet ir reikšmingas turistinis potencialas, kurį tyliai bandoma sunaikinti paprasčiausiai… neinvestuojant. Kai milijonai ritasi į Kaišiadorių miesto gatves, čia – tylus ir sistemingas apleidimas.
Galų gale – artėja mero rinkimai. Ir jie bus neeiliniai: dabartinis vadovas dar aiškinasi dėl 42 netyčinių „čekiukų“, kurie jau tapo skaičių sinonimu vietinei ironijai. Tuo metu opozicija ruošiasi – štabai buriasi, strategijos lipdomos. Belieka klausimas – ar rinkėjas šįkart matys daugiau nei šventinių girliandų šviesas?
Kaišiadorių rajono gyventojai turi pagaliau suprasti – šventės šiuo metu nėra atsitiktinumas. Jos organizuojamos ne todėl, kad staiga visi užsimanė linksmintis – artėja rinkimai. Ir jų tikslas – parodyti, priminti, įtikinti, o svarbiausia – sudaryti įspūdį, kad dirbama. Viskas daroma taip, kad atrodytų lyg Kaišiadorių miestui teikiama išskirtinė dovana, bet iš tiesų – tai rinkiminė vitrina, kurios dekoracijos apmokamos ne iš papildomų lėšų, o iš bendros visų rajono gyventojų kišenės. Brangimų fone – šokiai, muzika ir dekoracijos. Tai eilinis akių dūmimas rinkėjui, kuriam už viską teks susimokėti. Gal jau laikas pabusti, žmogau? Kaišiadorių miestui duodama ir tai vyksta kitų – ypač kaimų – sąskaita ir augančių mokesčių fone. Kada rinkėjas pradės mąstyti ne tik apie tai, kas gražu, bet ir apie tai, kas teisinga? Klausimas ne apie fejerverkus. Klausimas – apie sąžinę.
Žiežmarių bendruomenės publikacija